StoryEditor

RECENZIA: Surrealistický oživený sen. Hororový Necrophosis stiera hranicu medzi hrou a umením

27.05.2025, 00:00
Autor:
Jan KoubaJan Kouba
  • Čo je po smrti? To je otázka, ktorá trápi ľudstvo už od samotného počiatku. Ničota?
  • Pokračovanie v ceste niekam ďalej? Strach z neznáma, čo leží za najneskoršou hranicou, je jedným z tých najväčších.
  • Čo sa ale stane, keď zomrie všetko? Na konci časov totiž aj smrť sama môže mrieť.
  • Prečítajte si článok, ktorý priniesol portál iDnes.cz.

Necrophosis nie je ľahko stráviteľné sústo. Je to experiment, ktorý mi pripomenul nezriadené deväťdesiatky s obskúrnymi titulmi ako Bad Mojo, Harvester, DarkSeed či Drowned God: Conspiracy of the Ages. V dnešnej dobe by takéto hry s požehnaním vydavateľstva vyjsť jednoducho nemohli.

Našťastie tu však máme nezávislú scénu, ktorá má navyše čím ďalej, tým pokročilejšie nástroje, ako vytvoriť niečo jedinečné s vysokou produkčnou kvalitou.

Vo videu si pozrite trailer: 

Poézia hniloby

Dragonis Ares je grécky sólo autor, ktorý pred niekoľkými rokmi zabodoval svojou lovecraftovskou jednohubkou The Shore. Má na svedomí aj zaujímavý kooperatívny titul Eresys. Obe hry spája nezameniteľný autorov rukopis. Necrophosis je ale ešte ambicióznejší titul a okrem Dragonisa na titule tentoraz spolupracovalo aj zopár ďalších vývojárov.

Dragonis je aj nadaný 3D grafik a jeho unikátny štýl dodal obom titulom umelecký presah. Už v The Shore bolo cítiť snahu rozprávať hlbší, intelektuálnejší príbeh. A Necrophosis taký príbeh rozpráva. Je to veľmi okultný, mystický a surrealistický zážitok, ktorý veľmi pripomína obsah Kabbaly, Starého zákona, Bardo Thodola, Danteho Inferna, zabalený do surového nihilizmu a kozmicizmu. Popísať, čo vás čaká, je takmer nemožné.

Na prvý pohľad je vidieť aj inšpiráciu v herných tituloch Scorn alebo Agony. Z oboch si niečo berie, ale inak ide vlastnou, často ešte osobitejšou cestou. Rovnako ako v menovaných tituloch, aj tu hráte za postavu bez mena. Prebudíte sa v úplne neznámom surrealistickom svete, ktorý vyzerá ako výjav z temného sna.

Pridajte sa k tým, ktorí vedia viac.
Zostáva vám 79% na dočítanie.
01 - Modified: 2025-05-14 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Najlepšie hodnotenú tohtoročnú hru nikto nepozná. Fanúšikovia záhad budú nadšení 02 - Modified: 2025-03-22 06:30:00 - Feat.: 0 - Title: Fenomén, ktorý pokračuje v hráčskom ťažení: Monster Hunter Wilds je návyková zábava, nebudete ľutovať
01 - Modified: 2026-01-01 10:00:00 - Feat.: - Title: 92-ročná babička zbila všetkých súperov a vyhrala turnaj v Tekkene. Nedokázali ju poraziť ani o generáciu mladší hráči 02 - Modified: 2025-12-30 23:00:00 - Feat.: - Title: Pozrite sa, ako vyzerajú a kde sa ukrývajú tie skutočné poklady Slovenska 03 - Modified: 2025-12-29 09:16:00 - Feat.: - Title: Čo viete o svetových náboženstvách? Otestuj sa v krátkom kvíze 04 - Modified: 2025-12-28 23:00:00 - Feat.: - Title: Navštívte miesta, ktoré poznáte z hry Playing Prague 05 - Modified: 2025-12-27 23:00:00 - Feat.: - Title: Storočný prešovský fénix: Pozrite si neuveriteľnú, ale citlivú premenu Krajskej knižnice P. O. Hviezdoslava
menuLevel = 2, menuRoute = style/kultura, menuAlias = kultura, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
12. január 2026 01:28