V roku 2017 stačilo skladbe Despacito od Luisa Fonsiho a rapera Daddyho Yankeeho len 204 dní, aby sa stala najviac sledovaným videom v histórii YouTubu. Dnes má video vyše 5 a pol miliardy vzhliadnutí.Youtube
StoryEditor

Justina Biebera zosadil z trónu letný megahit. Je najpozeranejšou skladbou všetkých čias

19.07.2017, 15:28
Autor:
sansan
Despacito sa stala najčastejšie streamovanou skladbou všetkých čias, len šesť mesiacov po jej zverejnení.

Pieseň Luisa Fonsiho sa hrala 4,6 miliardy-krát na všetkých streamingových službách a predbehla tak skladbu Sorry speváka Justina Biebera, ktorej predtým patril tento titul s 4,3 miliardou prehratí. Tretie  miesto patrí Shape of You od Eda Sheerena. Informuje o tom BBC.

To, čo sa deje okolo tejto skladby, je podľa jej autora šialené. "Nechcem použiť slovo náhoda, pretože som sa snažil napísať hit, ale nemal som v pláne až takýto úspech. Len som chcel, aby si ľudia zatancovali," povedal 39-ročný Fonsi, ktorý ju naspieval v španielčine.

Zároveň dodal, že pieseň, ktorá sa stala jednotkou v 35 krajinách, mu dala nádej v súčasnej politickej klíme. "Pochádzam z Portorika a žijem v Miami, teraz žijeme v období, keď nás chcú ľudia rozdeliť, chcú vybudovať múry. Preto som hrdý, ako pieseň spája ľudí a kultúry".   

Názov Despacito znamená v preklade "pomaličky" a odkazuje tým na Fonsiho techniku zvádzania.

V januári sa pieseň stala hitom číslo jeden v Latinskej Amerike, ale jej verzia Despacito (Remix), kde si zaspieval aj Justin Bieber, sa stala fenoménom v streamingových službách, predovšetkým Spotify a Apple Music. Je to tiež štvrté najčastejšie hrané video všetkých čias na YouTube.

Lucian Grainge z Universal Music povedal, že úspech Despacita ukázal, ako streamovanie demokratizuje hudobný trh.

"Priemysel za posledných 50 rokov uprednostňoval anglicky hovoriacich umelcov, ale streamovanie bude pokračovať v prinášaní hudby od latinskoamerických umelcov po celom svete.

21. máj 2022 01:39