StoryEditor

Opáľte sa do hneda. Bezpečne a zdravo (súťaž)

29.07.2012, 00:00
HN pre vás pripravili pravidlá, ako sa správne v letných mesiacoch vystavovať slnku.
Opaľujete sa bezpečne? Správna ochrana pokožky nie je iba o výbere opaľovacieho krému s vysokým faktorom. Povieme vám, aké ďalšie pravidlá treba počas slnenia dodržiavať.

Krém podľa pokožky
Prvým krokom je poznanie vlastného typu pokožky. Každý zo 4 fototypov má inú mieru citlivosti na slnko, čo sa prejavuje v rýchlosti začervenania kože bez ochrany.  Vysokú tendenciu k spáleniu má veľmi svetlá a svetlá pokožka, ktoré sa takmer vždy opália do červena. Ľudia so svetlohnedou alebo s tmavohnedou pokožkou sa spálenia môžu obávať najmenej a stačí, ak budú používať opaľovací krém s nízkym ochranným faktorom 6 alebo 10. „U ľudí so svetlým typom pokožky je potrebná vyššia ochrana, t. j. prípravky s vyššou hodnotou faktora slnečnej ochrany. Pri výbere prípravku je potrebné si všímať, či zároveň obsahuje aj UVA filtre,“ hovorí lekárka Lucia Pastyriková z dermatologicko-laserovej kliniky Tomar.

Opakovanie prospieva
Predtým, než sa vyberiete na pláž, tak aspoň s 20- až 30-minútovým predstihom naneste na pokožku ochranný opaľovací krém, pričom nezabudnite aj na miesta pod plavkami. „Keďže kúpaním, utieraním a potením ochranné zložky prípravku ubúdajú, je potrebné opakované nanášanie krému na pokožku, a to každé 2 – 3 hodiny. Ochrana sa tak nezvyšuje, ale udržiava,“ dodáva lekárka. V prípade, že ste si zakúpili opaľovací krém odolný vode, nespoliehajte sa na to, že jeho ochrana vydrží počas celodenného kúpania. „Krém aplikujte opakovane po každom pobyte vo vode. Voda a soľ pokožku vysušujú a robia ju ešte citlivejšou na slnečné žiarenie,“ hovorí dermatologička Ružena Sochorová z Lekárskej kozmetiky Life Style. Po opaľovaní je potrebné pokožku umyť a ošetriť pomocou vhodných prípravkov.

Nie je koža ako koža
Niektoré časti pokožky sú citlivejšie ako tie ostatné, preto by nemala byť ich ochrana zanedbaná. Ide hlavne o partie tela, na ktorých je koža najtenšia, čiže očné viečka, ušnice, nos a pery. „Na tieto oblasti by sa mal aplikovať prípravok s čo najvyšším ochranným faktorom. Existujú tiež prípravky určené špeciálne na tvár, ako aj balzamy na pery s UV filtrami,“ dodáva Pastyriková. Špeciálne krémy je vhodné zakúpiť aj pre malé deti, ktorých pokožka  ešte nemá dostatočne vyvinutú ochranu pred slnečným žiarením. Správnou voľbou sú buď klasické opaľovacie krémy s faktorom slnečnej ochrany 30 či 50+ alebo prípravky s fyzikálnymi filtrami, ktoré slnečné žiarenie aj odrážajú.


Na čo nezabudnúť pri opaľovaní

– správne zhodnotiť svoj fototyp a podľa neho zvoliť vhodný prípravok
– krém naniesť minimálne 20 až 30 min. pred slnením
– nikdy sa nevystavovať slnku medzi 11. – 15. hodinou
– malé deti chrániť pred účinkom priameho slnečného žiarenia, používať prípravky určené výlučne pre detskú pokožku, najvhodnejšie sú prípravky s fyzikálnymi filtrami, ktoré slnečné žiarenie aj odrážajú
– chrániť pokožku hlavy vhodnými prikrývkami – klobúkmi/šiltovkami, zrak vhodnými slnečnými okuliarmi, pery s balzamom s UV filtrom
– osoby s pokožkou obzvlášť citlivou na spálenie by mali obmedziť pobyt na slnku na minimum, pri pobyte na slnku by sa mali chrániť vhodným, vzdušným oblečením – najlepšie bielym bavlneným tričkom
– nezabúdať na dostatočný príjem tekutín
– pamätať, že aj pri zatiahnutej oblohe je riziko spálenia sa
– správne ošetriť pokožku po pobyte na slnku


Zdroj: www.sprig.sk

 


Súťaž

Zapojte sa do súťaže a hrajte o 4 balíčky letnej kozmetiky Photoderm značky Bioderma, každý v hodnote 40 eur (Photoderm Oral a Photoderm MAX mlieko SPF 50+).

Súťažná otázka: Koľko biomimetických –  telu vlastných aktívnych zložiek obsahuje zdravotnícka pomôcka Matricium®?

Odpovede posielajte na adresu Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. do utorka – 31. júla.

 

Výhercovia súťaže:

Michaela Kohútová, Banská Bystrica; Zuzana Kováčiková, Bratislava; Alžbeta Sedmáková, Trebišov; Marian Tvrček, Trnava.

menuLevel = 2, menuRoute = style/moda, menuAlias = moda, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
27. september 2022 00:08