Americký dramatik Arthur Miller bol manželom herečky Marilyn Monroe päť rokov. V deň jej pohrebu začal písať búrlivú esej, v ktorej sa úprimne vyrovnáva s jej smrťou. Až na krátky úryvok ju verejnosť nikdy nevidela, píše iDnes.cz.
Lenže to sa možno čoskoro zmení, upozorňuje denník New York Times. Marilyn Monroe o Arthurovi Millerovi často hovorila ako o mužovi svojho života, s ktorým konečne spoznala, aké to je mať rodinu.
Spájalo ich silné puto, ktoré však prerušil rozvod a onedlho herečkina smrť. Dramatik sa však na jej pohrebe na rozdiel od prvého manžela Joe DiMaggio alebo sestry Berniece Miracleovej neukázal.
"Radšej ako by som utekal na pohreb, aby si ma tam odfotili, rozhodol som sa zostať doma a nechať verejne smútiacich dokončiť ten výsmech," napísal.
"Nie že by tam bol každý falošný, napriek tomu sa ich tam zišlo dosť. Väčšina z nich ju zničila, dámy a páni," pokračoval vo svojej eseji. Tá teraz patrí texaskému archívu Harry Ranson Center, ktorý celú Millerovu pozostalosť odkúpil za 2,7 milióna dolárov, teda necelých 2,2 milióna eur.
Zatiaľ nie je jasný dátum
Inštitúcie sa o ňu dlhé roky naťahovali s Millerovou rodinou, ktorá zvyšné texty chcela proti dramatikovmu poslednému želaniu premiestniť do Connecticutu, kde sídli Univerzita Yale.
Teraz to vyzerá, že krabice, na ktoré sa od Millerovej smrti v roku 2005 smutne prášilo, nájdu svoje využitie. Hoci archív zatiaľ neoznámil presný dátum, kedy hodlá verejnosti pozostalosť sprístupniť, má sa tak stať okamžite potom, čo dokumenty preskúmajú a ošetria odborníci, píše New York Times.
Esej o smrti Marilyn
Arthur Miller upravoval a prepisoval dlhé roky. Podrobnosti o ich vzťahu môžu prezradiť tiež denníky, v ktorých veľmi podrobne popisoval svoje denné aktivity aj pocity.
Zatiaľ sa plánuje ich vydanie v Spojených štátoch amerických. Práva vlastní nakladateľstvo Penguin Press. "Až sa to dostane na verejnosť, všetci konečne uvidíme jedného z našich najlepších dramatikov veľmi ľudským spôsobom," prezradil šéf archívu Stephen Eniss pre americký denník.
Súčasťou pozostalosti sú aj Millerove poznámky, rukopisy hier a listy.