"Žiarivé mechanické bytosti s metalickými maskami nie sú zvyčajným obrazom, ktorý sa vám vynorí, keď premýšľate o balete," píše dnes Google v súvislosti s výročím narodenia osobnosti Oskara Schlemmera.
Dnešným dňom si pripomíname 130 rokov od narodenia tohto nemeckého umelca, ktorý je známy svojim spojením s hnutím Bauhaus. Poctu okrúhlemu výročiu vzdal aj Google Doodle na svojej domovskej stránke.
Vstal z popola, aby zožal úspech
Maliar, sochár a choreograf Schlemmer sa narodil ako najmladšie zo šiestich detí, no neskôr v roku 1900 osirel. Fascinujúcim faktom ostáva, že už v roku 1903 sa stal napriek tvrdému osudu finančne nezávislým, a to vďaka práci v dielni.
Fotografie umelca si pozriete tu.
Štúdiu umenia sa venoval v Stuttgarte a hlásil sa aj k hnutiu na modernizáciu Akadémie výtvarného umenia (Akademie der bildenden Kuneša). V roku 1914 bol vyslaný na západný front prvej svetovej vojny, kde bol zranený.
V roku 1920 sa presťahoval do školy Bauhaus vo Weimare, aby tam vyučoval a počas tohto obdobia pokračoval v tvorbe obrazov, sôch a kresieb. Jeho hlavným zameraním sa stal choreografický a scénický workshop.
V roku 1922 uzrelo svetlo sveta Schlemmerovo najznámejšie a najrevolučnejšie dielo - Das triadisches Ballett alebo "The Triadic Ballet", píše Independent. O rok neskôr (1923) sa oženil s Helenou Tuteinovou.
Ukážku si pozrite vo videu:
Nacisti umeniu Schlemmera zlomili väz
Pôsobil v rôznych mestách Nemecka a od roku 1932 pôsobil ako profesor na Vereinigte Staatsschulen für freie und Angewandte Kunst (Zjednotená štátna škola výtvarného a úžitkového umenia) v Berlíne.
Nástup nacistov však všetko zmenil. Schlemmer odišiel z Bauhausu v roku 1929, aby vyučoval v Breslau, ale vzostup nacizmu v Nemecku viedol k jeho pádu.
V máji 1933 bol bez varovania nacistickým režimom prepustený a po odchode do Švajčiarska a Londýna sa vrátil do Nemecka. Tu našiel svoje diela zahrnuté v zbierke "degenerovaného umenia" v réžii nacistov v rámci výstavy Entartete Kunst (Zvrhlé umenie) v Mníchove v roku 1937.
Oskar Schlemmer strávil posledných desať rokov svojho života vo "vnútornej emigrácii", bez verejnej prezentácie svojich diel. Po vypuknutí vojny si Schlemmer aj s niektorými inými umelcami našiel prácu v továrni na lak vo Wuppertale. Zomrel na infarkt v roku 1943.