Gilberto Benetton, ktorý so svojimi tromi súrodencami založil taliansku odevnú firmu Benetton, známu viacerými kontroverznými kampaňami, zomrel v pondelok večer v severotalianskom mestečku Treviso vo veku 77 rokov na následky nezvyčajnej choroby.
Gilberto Benetton sa narodil 19. júna 1941 v meste Treviso. Bol jedným zo súrodencov prosperujúcej talianskej spoločnosti Benetton, ktorej príbeh sa začal písať v 50. rokoch 20. storočia v jeho rodnom meste.
Benetton zakotvil na trhu jednoduchými strihmi a farbami
Benettonovci sa vyšvihli medzi najbohatšie rodiny v Taliansku. Ich Benetton Group je v súčasnosti aktívna v 120 krajinách, kde prevádzkuje vyše 6-tisíc obchodov. Rodina má rôzne aktivity a každý zo súrodencov vlastní majetok okolo troch miliárd dolárov.
Najaktívnejší zo súrodencov je Luciano Benetton. Krátko po skončení vojny rozbiehal predaj pletených svetrov, ktoré vyrábala jeho sestra Giuliana. Jednoduché módne strihy a pestré farby si okamžite našli svojich zákazníkov.
Luciano bol obchodný stratég a v predaji sa mu darilo. V súčasnosti svetoznámu firmu oficiálne založili so sestrou v roku 1965 a pribrali aj ďalších dvoch súrodencov Gilberta a Carla.
Už v 80. rokoch 20. storočia začala rodinná spoločnosť ako jedna z prvých v Európe propagovať franchising. Rozširovala sortiment – k vlneným výrobkom pridávali výrobky z bavlny a denimu, neskôr hodinky, módnu obuv a klenoty.
Súrodenci v roku 1981 založili finančný holding Edizione. O tri roky neskôr vznikla značka United Colors of Benetton. Pod jej reklamnú kampaň sa podpísal kontroverzný Oliviero Toscani. Spojením jeho talentu a firemnej odvahy vzniklo duo, ktoré za krátky čas spoznal celý svet.
Poburovali rasovo a aj nábožensky
Počas ich 18-ročnej spolupráce dokázali United Colors of Benetton pobúriť mnohých a tým firmu zviditeľniť. Čierna matka dojčiaca biele dieťa popudila krajiny, ktoré trpeli pod otroctvom a kolonializmom.
Mních bozkávajúci mníšku zase zdvihol vlnu protestov v samotnom Taliansku. Rodina sa niekoľko rokov venovala automobilovým pretekom F1 a mala basketbalový a ragbyový tím.
Okrem týchto aktivít vlastní podiely u prevádzkovateľa diaľnic Autostrade a v reťazci reštaurácií a kioskov Autogrill. Investuje aj do hotelového priemyslu. Majitelia značku Benetton prepožičiavajú aj bytovým doplnkom a parfumériám.
Rodina investovala do letísk a má akcie firmy Getlink SE, ktorá prevádzkuje podmorský tunel medzi Britániou a Francúzskom. Po nedávnej tragédii pádu mosta v Janove sa rodina Benettonovcov stala terčom hnevu talianskej verejnosti aj samotných politikov, ktorí ju z pádu mosta vinia.
Firma však obvinenia odmieta a čaká na výsledky vyšetrovania. V posledných rokoch rodinná firma čelí podľa analytikov kríze v samotnej kreativite a o priazeň zákazníkov musí intenzívnejšie bojovať s ďalšími úspešnými značkami.