"Chcem, aby moje dieťa dokázalo to, čo ja som nedokázal!" - myslia si mnohí rodičia. Čo pritom prežíva jeho ratolesť, už ich až tak nezaujíma, píše magazín Rodina DNES.
O krúžkoch, športe a hudobných školách sa už písalo veľa, často sa však zabúda na to, že školopovinné dieťa nie je stroj a nemôže zvládnuť všetko, čo naň rodičia nakladajú.
Dieťa ako nástroj
Výborné sú nenáročné krúžky, ktoré sú "prilepené" k vyučovaniu a deti ich navštevujú v čase popoludňajšej družiny. Zložitejšie je rozvíjanie hudobných zručností v niektorej z hudobných škôl, či už ide o štátne alebo súkromné.
Okrem toho, že musíte niekoľkokrát týždenne dieťa niekam sprevádzať, je potrebné dohliadať aj na to, aby pravidelne cvičilo. Ešte náročnejšie sú športové tréningy v kluboch, ktoré sa rozhodli vychovávať budúceho profesionála - niekedy bývajú aj dvojfázové, takže je s nimi spojené skoré ranné vstávanie.
Nie každé dieťa zvládne taký nápor, či už ide o hudbu alebo šport. Preto je treba sa predtým, ako dieťa niekam umiestnite a budete mu potom šliapať na päty, dôkladne zamyslieť.
A ešte jedna poznámka; spoliehať sa na to, že dieťa bude vodiť na krúžky babička, znamená, že zaťažíte povinnosťami aj ju. A to si naozaj na "staré kolená" nezaslúži. Kým teda pre dieťa alebo deti vyberiete mimoškolské aktivity, mala by sa poradiť celá rodina.
Čo som zvládol ja, musíš aj ty alebo čo sa nepodarilo mne, musí sa tebe
Samostatnou kapitolou je škola, kedy sa rodičia projek...
Zostáva vám 85% na dočítanie.