StoryEditor

Fotil aj hollywoodske hviezdy. Ako pracuje najúspešnejší slovenský fotograf?

20.11.2019, 15:19
Autor:
redredTASRTASR
Slobodný a nezávislý fotograf, pre ktorého je objektom tvorby človek, najmä ženské telo, spočiatku pracoval výhradne v ateliérových priestoroch, po čase vyšiel za tvorbou aj do voľnej prírody.

Výtvarný fotograf Tono Stano sa narodil v Zlatých Moravciach 24. marca 1960. V rokoch 1975 až 1979 sa vzdelával na Strednej umeleckopriemyselnej škole v Bratislave, nasledujúce roky strávil na Filmovej a televíznej fakulte Akadémie múzických umení (FAMU) v Prahe, absolvoval ju v roku 1986. Odvtedy pracuje ako nezávislý umelec. Žije v Prahe.

Poslední pomazání

Tóno Stano

​Tono Stano sa stal členom generácie Slovenská nová vlna, ktorú tvoria slovenskí študenti pražskej FAMU. V polovici 80. rokov 20. storočia výrazne vstúpili na scénu vtedajšej československej fotografie. O tvorbe Slovenskej novej vlny sa hovorilo, že je výsledkom recesistickej nespútanosti, s akou jej príslušníci vtrhli na pole inscenovanej fotografie.

Slobodný a nezávislý fotograf, pre ktorého je objektom tvorby človek, najmä ženské telo, spočiatku pracoval výhradne v ateliérových priestoroch, po čase vyšiel za tvorbou aj do voľnej prírody. Vytvoril fotografické cykly – napríklad Bílý stín, Moje barvy.

Čekání na pohlazení

Tóno Stano

​Jeho niekoľkoročné pôsobenie na Medzinárodnom filmovom festivale (MFF) v Karlových Varoch vyústilo do knihy portrétov hereckých i filmových osobností, kde zúročil svoje danosti pre aranžmány portrétov. Od roku 1991 pracoval Stano s kamerou, ktorú zdedil po významnom českom fotografovi Josefovi Sudkovi. Výsledkom jeho experimentov boli prízraky - portréty – koláže negatívnych a pozitívnych detailov.

Tóno Stano

​Výstavný projekt Slovenská nová vlna, ktorý predstavil aj tvorbu Tona Stana, bol začiatkom novembra 2014 prezentovaný v bratislavskej Kunsthalle. V rámci medzinárodného festivalu Mesiac fotografie, ktorý sa konal v Bratislave v novembri 2014, vystúpil Stano na sprievodných podujatiach s prednáškami.

Jeho práce sú v zbierkach Umeleckopriemyselného múzea v Prahe, Moravskej galérie Brno, Bibliothéque Nationale v Paríži, Art Institute of Chicago v USA, anglickom Bradforde, či v Museu Ludwig v nemeckom Kolíne nad Rýnom a inde. Jeho dielo vyšlo v niekoľkých monografiách.

HN

​HNinspire tentokrát s Tonom Stanom, úspešným slovenským fotografom, ktorý fotil hollywoodske hviezdy.

O svojej kariére a o tom ako dosiahnuť úspech v zahraničí porozpráva už 27. novembra 2019 o 18:00 v priestore HubHub Twin City C, Mlynské nivy 16, Bratislava. Pozývame Vás.

01 - Modified: 2020-01-10 13:10:03 - Feat.: - Title: Najúspešnejší slovenský fotograf: Roky som sa nepozeral na svoj účet v banke
menuLevel = 2, menuRoute = style/osobnosti, menuAlias = osobnosti, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
14. august 2022 03:18