Peter SchreierTASR/DPA
StoryEditor

Vo veku 84 rokov zomrel slávny nemecký operný spevák a dirigent Peter Schreier

26.12.2019, 19:16
Autor:
TASRTASR
Peter Schreier bol považovaný za jedného z najlepších lyrických tenoristov 20. storočia.

Vo veku 84 rokov zomrel v stredu v Drážďanoch po dlhej chorobe slávny nemecký operný spevák a dirigent Peter Schreier. Agentúru DPA o tom vo štvrtok informovala jeho sekretárka.

Schreier bol považovaný za jedného z najlepších lyrických tenoristov 20. storočia a počas svojej niekoľko desaťročí trvajúcej kariéry stvárnil viac než 60 operných postáv.

Pravidelne vystupoval v najprestížnejších operných domoch na svete - od Berlína, Viedne, Salzburgu, Milána až po New York. Najslávnejšie boli jeho operné prevedenia Johanna Sebastiana Bacha a Wolfganga Amadea Mozarta, no v jeho repertoári boli aj skladby od Richarda Wagnera, napísala agentúra AFP.

Bol kľúčovým členom Berlínskej štátnej opery vo vtedajšom východnom Nemecku, a vďaka tomu sa mu v prísne kontrolovanej Nemeckej demokratickej republike (NDR) dostalo mnohých privilégií bez toho, aby bol členom vládnucej Zjednotenej socialistickej strany Nemecka (SED).

Peter Schreier sa narodil 29. júla 1935 v meste Meißen ležiacom v spolkovej krajine Sasko. Ako osemročný sa stal členom drážďanského chlapčenského speváckeho zboru.

V saskom hlavnom meste neskôr vyštudoval spev a dirigovanie a jeho prvé operné vystúpenie sa konalo v roku 1959. Debutoval v Beethovenovej opere Fidelio v Saskej štátnej opere Drážďany.

V roku 2000 sa ako 65-ročný s dráhou profesionálneho operného speváka rozlúčil. Naďalej však pôsobil v tejto sfére ako dirigent a učiteľ, až kým nezačal mať vážne zdravotné problémy - trpel bolesťami chrbta a mal cukrovku.

menuLevel = 2, menuRoute = style/osobnosti, menuAlias = osobnosti, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
18. jún 2024 13:41