Dnes sa cení byť najmä osobitý a originálny. Kedysi to bolo inak. Vytŕčať v systéme, ktorý síce podporoval oficiálnu kultúru, ale obmedzoval slobodu a prinášal závisť a neprajnosť, bolo náročné. Tvrdou a namáhavou prácou sa dostal na piedestál, z ktorého ho chceli mnohí zosadiť. Vyčítali mu neaktuálnosť a nesledovanie dobových trendov, ale pre rozvoj slovenského interpretačného umenia urobil viac než ktokoľvek iný.
S pieckou na pleciach
Bohdan Warchal pochádzal z Orlovej pri Karvinej. Z baníckeho kraja pri poľskom pohraničí, kde drinu a chudobu zmierňovala iba radosť z hudby. Narodil sa 27. januára 1930, v rovnaký deň ako Wolfgang Amadeus Mozart. A bola to práve skladba od Mozarta, s ktorou ako deväťročný debutoval na koncertnom pódiu.
Na huslistu išlo o pomerne neskorý vek. On tento hendikep neskôr vyrovnal práve cieľavedomou a tvrdou prácou. Svoje prvé husle, ktoré dostal od mamy, si uchoval ako vzácnu relikviu. Rovnako aj otcovo želanie, ktorý zomrel v jeho šiestich rokoch, mať zo syna huslistu.
Prvé štúdium prebiehalo skôr intuitívne než systematicky. Navyše ho od neho odvádzala zlá ekonomická situácia a vojnové besnenie. V čase, keď mal najviac zdokonaľovať svoju techniku a udržať si pozornosť na psychicky vyčerpávajúcu prácu, vykladal ťažké vrecia v koksovni a žil v neistote, či ho neodvlečú do Nemecka na nútené práce
Keď išiel do Brna študovať na konzervatórium, mama mu mohla z domu zabaliť iba kachle na plecia, aby si mohol vykúriť maličkú miestnosť. Toto náročné obdobie ho naučilo, že čo si sám nezabezpečí, to nemôže od nikoho očakávať.
Aby si zarobil na vysokoškolské štúdium v Brne, hrával po večeroch v kaviarňach a hotelových reštauráciách. K husliam pridal trúbku, kontrabas, bicie a začal swingovať v ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.