Reuters
StoryEditor

Problém s menami víťazov inej farby pleti a nevhodné vtipy: Autor Hry o tróny čelí obvineniam z rasizmu

07.08.2020, 10:36
Autor ságy Hra o tróny sa dostal do problémov, keď počas slávnostného večera literárnych cien Hugo nevhodne žartoval a komolil mená ocenených.

George R. R. Martin je síce podľa mnohých výborným spisovateľom, ale ako moderátor sa úplne neosvedčil. Aspoň nie na tohtoročnom odovzdávaní cien Hugo, prestížnych literárnych ocenení v žánri sci-fi a fantasy, uvádza portál Lidovky.cz.

Martin mal tento rok trochu sťažené podmienky, lebo tohtoročný ceremoniál sa rovnako ako mnoho ďalších akcií vysielal online bez priameho kontaktu s publikom alebo ocenenými.

Martin pri moderovaní opakovane komolil mená víťazov inej farby pleti a predniesol nevhodný vtip o absencii pohlavných orgánov na oscarových soškách. "Fakt, že tie mená komolil niekto, kto dokázal prísť s menami ako sú Daenerys, Viserys a Jaehaerys, je dôvodom na hnev," napísala na sociálnej sieti Twitter jedna z užívateliek.

Martin bol obvinený aj z toho, že zámerne trivializoval úspechy černošského spisovateľa N.K. Jemisina. Ten cenu Hugo vyhral trikrát po sebe v priebehu troch rokov, čo bol historický míľnik.

Namiesto toho neustále spomínal meno spisovateľa a editora Josepha W. Campbella. Toho sa snažila komisia ceny Hugo de facto vymazať z histórie minulý rok, keď ho jedna z ocenených spisovateliek označila za fašistu kvôli jeho názorom.

"Snáď nikdy v živote som nevidela žiadnu slávnostnú ceremóniu, ktorá by bola takto neúctivá k víťazom," poznamenala kritička Natalie Luhrsová. Spoločnosť CoNZealand, ktorá ceny Hugo zastrešuje, sa na svojich stránkach za Martinovo správanie ospravedlnila.

Mnoho ľudí sa však za Martina postavilo a celý útok na neho označili za zúfalú snahu bojovníkov za sociálnu spravodlivosť (SJW) odstrániť obľúbeného spisovateľa.

21. máj 2022 06:27