StoryEditor

Novinár Julius Fučík: Komunisti spolu s ovdovenou manželkou z neho vytvorili svätca

Zavraždený nacistami a potom zneužitý komunistami.

Lidé, měl jsem vás rád. Bděte. Tri generácie Slovákov a Čechov, narodených medzi druhou svetovou vojnou a koncom 90. rokov minulého storočia, mali túto vetu vypálenú do pamäti lepšie než malú násobilku.

​Aj deti vedeli, že sú to posledné slová Reportáže, psané na oprátce, diela, ktoré v nacistickom väzení napísal komunistický novinár Julius Fučík pred tým, než ho popravili.

Málokto však vtedy vedel viac, hoci kniha patrila k povinnej školskej literatúre. A len pár ľudí v republike malo tušenie, že v Reportáži, ako sa ľudu predkladala v stále nových vydaniach, chýba niekoľko stránok.

Ich zverejnenie v 90. rokoch sa postaralo o definitívny koniec jedného z najväčších mýtov komunistickej propagandy. Mýtu o mužovi, ktorý pri výsluchoch nevypovedal ani tvárou v tvár smrti. Mýtu o večne mladom komunistickom „svätcovi“.

Ideálny komunista

Aby sme pochopili, ako sa z komunistickej ikony stal nikto, musíme sa vrátiť späť v čase.

Julius Fučík sa narodil 23. februára 1903 do robotníckej rodiny na pražskom Smíchove.

Mal teda ten najlepší, ako sa vtedy hovorilo, kádrový profil. Na rozdiel od salónnych komunistov v detstve skutočne zažil, ako vyzerá robotnícka bieda pražských predmestí.

Už v jeho desiatich rokoch si však rodina polepšila: otec, povolaním obrábač kovov, ale tiež nadšený ochotník, dostal herecké miesto v Mestskom divadle v Plzni.

A syn Julius, pomenovaný po relatívne známom strýkovi, hudobnom skladateľovi, tam vyštudoval reálne gymnázium. Po ňom sa zapísal na pražskú filozofickú fakultu.

Do Komunistickej strany Československa vstúpil hneď po jej vzniku v roku 1921. Kultúrna scéna sa rozštiepila a Fučík sa pridal k jej radikálne ľavicovému, avantgardnému krídlu a začal písať do novín.

Jeho komunistickou vierou neotriasla ani návšteva Sovietskeho zväzu, z ktorej si priviezol knihu reportáží nazvanú V zemi, kde zajtra už znamená včera. Hoci je ťažké si predstaviť, že by sa počas svojho takmer dvojročného pobytu nedozvedel o existencii lágrov, vyvražďovaní politických odporcov alebo hladomore na Ukrajine, jeho vieru to neoslabilo.

Stal sa známym ľavicovým novinárom, ktorého reportáže a články, uverejňované predovšetkým v Rudom práve, sa dodnes dajú čítať.

„Bol talentovaným reportérom v období, keď avantgardisti vyhlásili reportáž za srdce literatúry. Tiež bol dobrým kritikom, predo...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2020-09-28 14:58:19 - Feat.: 0 - Title: Prešľapy a zločiny slovenských spisovateľov: V čom nás povinné čítanie klamalo?
01 - Modified: 2024-11-10 10:24:07 - Feat.: - Title: Turecký súd vzal do väzby novinára, zverejnenil mená prokurátorov v prípade exstarostu 02 - Modified: 2024-10-31 22:17:22 - Feat.: - Title: Srbsko prepustilo aktivistu a novinára, o vydanie ktorého žiadalo Bielorusko už rok 03 - Modified: 2024-10-23 11:53:41 - Feat.: - Title: V Gruzínsku zadržali českého novinára, vzali mu mobil aj doklady 04 - Modified: 2024-10-23 08:11:19 - Feat.: - Title: Bol by som za hrdinu, a potom čo? Zadržaný novinár opisuje, ako sa podvolil Lukašenkovi 05 - Modified: 2024-08-22 11:41:49 - Feat.: - Title: Ruská FSB začala trestné konanie voči novinárovi CNN kvôli ceste do Kurskej oblasti
menuLevel = 2, menuRoute = style/osobnosti, menuAlias = osobnosti, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
17. november 2024 22:37