StoryEditor

Novinár Julius Fučík: Komunisti spolu s ovdovenou manželkou z neho vytvorili svätca

Zavraždený nacistami a potom zneužitý komunistami.

Lidé, měl jsem vás rád. Bděte. Tri generácie Slovákov a Čechov, narodených medzi druhou svetovou vojnou a koncom 90. rokov minulého storočia, mali túto vetu vypálenú do pamäti lepšie než malú násobilku.

​Aj deti vedeli, že sú to posledné slová Reportáže, psané na oprátce, diela, ktoré v nacistickom väzení napísal komunistický novinár Julius Fučík pred tým, než ho popravili.

Málokto však vtedy vedel viac, hoci kniha patrila k povinnej školskej literatúre. A len pár ľudí v republike malo tušenie, že v Reportáži, ako sa ľudu predkladala v stále nových vydaniach, chýba niekoľko stránok.

Ich zverejnenie v 90. rokoch sa postaralo o definitívny koniec jedného z najväčších mýtov komunistickej propagandy. Mýtu o mužovi, ktorý pri výsluchoch nevypovedal ani tvárou v tvár smrti. Mýtu o večne mladom komunistickom „svätcovi“.

Ideálny komunista

Aby sme pochopili, ako sa z komunistickej ikony stal nikto, musíme sa vrátiť späť v čase.

Julius Fučík sa narodil 23. februára 1903 do robotníckej rodiny na pražskom Smíchove.

Mal teda ten najlepší, ako sa vtedy hovorilo, kádrový profil. Na rozdiel od salónnych komunistov v detstve skutočne zažil, ako vyzerá robotnícka bieda pražských predmestí.

Už v jeho desiatich rokoch si však rodina polepšila: otec, povolaním obrábač kovov, ale tiež nadšený ochotník, dostal herecké miesto v Mestskom divadle v Plzni.

A syn Julius, pomenovaný po relatívne známom strýkovi, hudobnom skladateľovi, tam vyštudoval reálne gymnázium. Po ňom sa zapísal na pražskú filozofickú fakultu.

Do Komunistickej strany Československa vstúpil hneď po jej vzniku v roku 1921. Kultúrna scéna sa rozštiepila a Fučík sa pridal k jej radikálne ľavicovému, avantgardnému krídlu a začal písať do novín.

Jeho komunistickou vierou neotriasla ani návšteva Sovietskeho zväzu, z ktorej si priviezol knihu reportáží nazvanú V zemi, kde zajtra už znamená včera. Hoci je ťažké si predstaviť, že by sa počas svojho takmer dvojročného pobytu nedozvedel o existencii lágrov, vyvražďovaní politických odporcov alebo hladomore na Ukrajine, jeho vieru to neoslabilo.

Stal sa známym ľavicovým novinárom, ktorého reportáže a články, uverejňované predovšetkým v Rudom práve, sa dodnes dajú čítať.

„Bol talentovaným reportérom v období, keď avantgardisti vyhlásili reportáž za srdce literatúry. Tiež bol dobrým kritikom, predo...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2020-09-28 14:58:19 - Feat.: 0 - Title: Prešľapy a zločiny slovenských spisovateľov: V čom nás povinné čítanie klamalo?
01 - Modified: 2022-11-28 11:26:50 - Feat.: - Title: Čínska polícia podľa BBC zadržala a zbila jej novinára. Informoval o protestoch v Šanghaji 02 - Modified: 2022-11-22 11:38:08 - Feat.: - Title: AP prepustila novinára, ktorý napísal, že na územie Poľska dopadla ruská raketa 03 - Modified: 2022-10-26 19:13:49 - Feat.: - Title: V Bielorusku odsúdili na osem rokov prominentného investigatívneho novinára Sacuka 04 - Modified: 2022-10-11 07:30:33 - Feat.: - Title: V Hondurase zavraždili ďalšieho novinára, tento rok už piateho. Sloboda médií je ohrozená 05 - Modified: 2022-08-23 06:49:29 - Feat.: - Title: Mexického novinára zabili krátko po tom, ako písal o zmiznutí 43 študentov ako o "vládnom zločine"
menuLevel = 2, menuRoute = style/osobnosti, menuAlias = osobnosti, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
05. február 2023 15:47