Striedavá starostlivosť je už viac ako dve dekády silno diskutovanou témou. Zatiaľ čo vo Švédsku prechádzajú do striedavej starostlivosti deti po rozvode automaticky, u nás na ňu pozeráme s nutnou dávkou skepsy. Nielen zo strany matiek.
Hoci sa zvyšuje podiel oteckov, ktorí si ju na súde dokážu presadiť, stále ide skôr len o výnimky. Na Slovensku je stále dominantná výhradná starostlivosť jedného z rodičov, najčastejšie matky.
Dokazujú to údaje zo štatistiky zverejnenej na stránke Ústredia, sociálnych vecí a rodiny SR. Za december roku 2020 napríklad s náskokom vedú rozhodnutia zveriť dieťa do výlučnej starostlivosti matky, a to vo všetkých krajoch.
Keď si to premeníme na čísla, za december 2020 bolo na základe právoplatných rozhodnutí
súdu zaznamenaných 5 455 prípadov, keď bolo maloleté dieťa zverené matke, 741 prípadov otcovi a 809 prípadov SOS (striedavá osobná starostlivosť). Pritom podľa niektorých štúdií nemusí byť striedavá starostlivosť nutné zlo.
Za hranicami už sú ďalej
Sociológ Petr Fučík túto formu starostlivosti podľa nazbieraných dát podrobnejšie rozoberal na webe Universitas.cz. "Štúdie sa zhodujú, že deti v striedavej starostlivosti majú napríklad v škole v priemere lepšie výsledky ako deti vo výhradnej starostlivosti. Všade, kde sú dáta k dispozícii, vidíme, že striedavá starostlivosť je záležitosťou vzdelanejších, bohatších a menej konfliktných rodín," vychádza z doložených informácií zo zahraničia. Lenže to všetko si vyžaduje nutnú dávku vyzretosti.
Podobný názor má aj Linda Nielsenová, profesorka z Wake Forest University venujúca sa psychológii výchovy a psychológii adolescentov. "Výskumy 40 štúdií dospeli k tomu, že striedavá starostlivosť bola spojená s lepšími výsledkami pre deti všetkých vekových skupín v rámci širokého spektra emočných, behaviorálnych a fyzických zdravotných charakteristík. Neexistovali žiadne presvedčivé dôkaz...
Zostáva vám 85% na dočítanie.