StoryEditor

Mladý pár prerazil s poctivou slovenskou výrobou: Toto oblečenie vám kvalitné vydrží dlhé roky

14.01.2023, 00:00
  • Konzum u nich nemá svoje miesto. Mladí Slováci sa rozhodli pred pár rokmi pre cestu udržateľnosti, slovenskej a kvalitnej výroby šetrnej k prostrediu, planéte a aj ľuďom.
  • Ich oblečenie nesie pečať minimalizmu, reprezentuje praktický a jednoduchý životný štýl a presadzuje myšlienku, že menej je viac.
  • „Žijeme v dobe konzumu a ťažko sa bojuje s hodnotným produktom,“ hovorí zakladateľ značky slovenského udržateľného oblečenia.
  • HN sa rozprávali s Ondrejom Kolláthom, ktorý v roku 2018 založil spoločnosť Wildment, ktorú teraz vedie spolu s manželkou.

Povedzte nám niečo o vašich začiatkoch. Kde a ako sa zrodil nápad založiť značku udržateľného oblečenia?

Myšlienka sa zrodila v roku 2018 ako odpoveď na už vtedy zvyšujúci sa počet oblečenia s rôznou potlačou generických dizajnov za „lacný peniaz“  a vo všeobecných veľkostiach. Toto oblečenie bolo aj mnohokrát vyrobené nekvalitne. Mojím životným štýlom je vizuálne aj hodnotovo minimalizmus. Mnoho rokov sa venujem vizuálnemu dizajnu, bolo pre mňa o to jednoduchšie spadnúť do náručia biznisu a vytvoriť dizajnovú značku.

image

Pri jej zakladaní som si nelámal hlavu s tým, ako sa budú produkty vyrábať. Porovnal by som to so stavbou domu, ktorý postavíme z tehál, obrazy rámujeme do rámov z dreva, tak tričká vyrobíme z látky. Nemalo pre mňa význam nakupovať tony už vyrobených tričiek, ktoré sa iba potlačia a zabalia do krabíc s naším logom. Chcel som, aby bola značka unikátna v každom kroku výrobného procesu a aby vynikla hodnota remesla, ktoré je v dnešnej dobe ešte stále nedocenené.

image

Udržateľné oblečenie Wildment SNÍMKA: Wildment

SNÍMKA: Wildment

V čom sú jej zásadné rozdiely udržateľnej módy v porovnaní s fast fashion?

Podstatou fast fashion je vyrobiť čo najviac oblečenia, každý druhý týždeň vydať novú kolekciu tisícok kusov niekde v Bangladéši, kde robotník dostane menej, ako je minimálna mzda. Oblečenie sa následne ponúka v zľavách, ktoré majú zákazníka presvedčiť, že je výhodné si ho kúpiť, aj keď ho nepotrebuje. Slow fashion je pravý opak. Ide o pomaly produkované oblečenie s ohľadom na každý krok vo výrobnom procese. Od návrhu a výberu organických alebo udržateľných materiálov, cez dôstojne zaplatených robotníkov až po „správanie sa“ k produktu. Je to o uvedomelom vytváraní produktov a hodnôt a dôstojného správania k ľuďom a planéte.

„Keď sme začínali s projektom Wildment, ešte sa veľmi nehovorilo o udržateľnej móde, respektíve nie v takej miere. Dnes je to trend.“

Ako s týmto vedomím vnímate súčasnú situáciu: nákupy oblečenia, akcie, likvidačné zľavy a najmä nákupy v aktuálnom období, keďže boli sviatky a teraz môžeme očakávať výpredaje?

Tento trend, bohužiaľ, „funguje“ u väčšiny obyvateľstva. Niekedy je desivé, keď si človek predstaví, že určitý druh oblečenia vie kúpiť vo výpredajoch za smiešnu sumu a reťazec na tom aj tak stále vynikajúco zarobí. V tom sa odráža prístup k textilnému priemyslu. Mnohí si kvôli financiám nemôžu dovoliť kvalitnejšie a udržateľnejšie oblečenie, iných zas zaujíma len cena a už sa nezamyslia nad výrobným procesom.

To znie skepticky.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 57% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-01-02 23:00:00 - Feat.: 0 - Title: Remeslo, ktoré stále žije a nesmie zaniknúť. Toto je príbeh jedného z posledných tradičných kolárov 02 - Modified: 2023-01-02 14:00:00 - Feat.: 0 - Title: Nepraktický a unavený životom alebo sebavedomý a lojálny. Čo na vás prezradí farba oblečenia? 03 - Modified: 2022-12-02 23:00:00 - Feat.: 0 - Title: Slovenská fotografka Mária Švarbová: Začínala zákazkou za 30 eur, teraz ju pozná takmer celý svet 04 - Modified: 2022-11-04 15:56:25 - Feat.: 0 - Title: Licitátorka Nina Gažovičová: Umelec bez galérie fakticky neexistuje, nemá na trhu šancu fungovať
01 - Modified: 2023-01-13 14:20:25 - Feat.: - Title: Zelenskyj oslovil Čaputovú, aby sa pripojila k jeho plánu mieru na Ukrajine. Tá ho uistila o svojej podpore 02 - Modified: 2023-01-13 09:11:52 - Feat.: - Title: Slovenská decembrová inflácia rástla medzimesačne najmenej za celý rok, prekročila 15 percent 03 - Modified: 2023-01-13 13:05:23 - Feat.: - Title: Neplaťte faktúry za energie, radí poslanec OĽANO. Dodávateľ odkazuje, že politici by mali vážiť svoje slová 04 - Modified: 2023-01-12 23:00:00 - Feat.: - Title: Drahé energie: Ľudia sa nám vyhrážajú aj právnikmi a súdmi, tvrdí energetik z bytového družstva (rozhovor) 05 - Modified: 2023-01-12 18:30:00 - Feat.: - Title: Extrémne regionálne rozdiely ako téma do najbližších parlamentných volieb?
menuLevel = 2, menuRoute = style/osobnosti, menuAlias = osobnosti, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
14. január 2023 00:04