Kolumbijská speváčka Shakira opúšťa súd. FOTO: Reuters
StoryEditor

Speváčka Shakira sa vyhne súdnemu procesu, po dohode s úradmi zaplatí vysokú pokutu

20.11.2023, 10:53
20.11.2023, 13:01
Autor:
ČTKČTK

Shakira sa dostala do problémov so španielskou justíciou kvôli daňovým pravidlám, ktoré určujú, že ak rezident trávi na španielskom území viac ako polovicu roka, musí tam tiež platiť dane.

Kolumbijská speváčka Shakira uzavrela dohodu so španielskou prokuratúrou, aby sa vyhla súdnemu procesu, v ktorom čelila obvineniu z daňových únikov vo výške 14,5 milióna eur.

Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na dnešné vyhlásenie sudcu barcelonského súdu, podľa ktorého popová hviezda súhlasila so zaplatením dvoch pokút v celkovej výške vyše 7,7 milióna eur.

Štyridsaťšesťročná umelkyňa v ružovom nohavicovom kostýme a so slnečnými okuliarmi sa dnes dostavila do súdnej siene okolo 10.00 h SEČ bez toho, aby urobila akékoľvek vyhlásenie pre tlač.

Sudca krátko potom oznámil, že speváčka uzavrela dohodu s prokuratúrou, aby sa vyhla súdnemu procesu kvôli obvineniu, že v rokoch 2012 až 2014 nezaplatila v Španielsku 14,5 milióna eur ako daň z príjmu. V rámci dohody, ktorá znamená koniec súdneho procesu, obžaloba vymenila trest odňatia slobody za pokutu, uviedol sudca.

Uprednostnila kariéru a deti 

Shakira oznámila predsedníctvu, že dohodu so prokurátormi prijíma, a potvrdila, že uznáva šesť bodov obžaloby, teda aj svoju vinu. V rámci dohody zaplatia dve pokuty vo výške 7,3 milióna eur a ďalšia vo výške 438-tisíc eur, aby sa vyhli podmienečnému trojročnému trestu odňatia slobody.

"Rozhodnutie uzavrieť dohodu je reakciou na osobné, emocionálne a sentimentálne dôvody, ktoré nemajú nič spoločné s právnymi dôvodmi," uviedla Shakira vo vyhlásení vydanom španielskou mediálnou agentúrou, ktorá ju zastupuje.

Speváčka dodala, že bola pripravená obhajovať svoju nevinu, no rozhodla sa dať prednosť svojej kariére a deťom. "Dospela som k záveru, že výhra nie je víťazstvom, ak cenou je, že vás to pripraví o roky života," dodala.

"Rozhodnutie bolo motivované osobnými záležitosťami," povedala novinárom pred súdnou budovou jedna z právničiek Shakiry. Dodala, že právny tím bol presvedčený, že môže preukázať speváčkinu nevinu, ale okolnosti sa zmenili.

Firma pre styk s verejnosťou, ktorá Shakiru zastupuje, tvrdí, že speváčka už zaplatila všetky dlhy a ďalšie tri milióny eur na úrokoch.

Hrozilo jej väzenie

Shakira sa dostala do problémov so španielskou justíciou kvôli daňovým pravidlám, ktoré určujú, že ak rezident trávi na španielskom území viac ako polovicu roka, musí tam tiež platiť dane. Speváčka má úradne trvalé bydlisko na Bahamách a tvrdila, že nepochybila. Prokuratúra pre ňu žiadala trest viac ako osem rokov väzenia a pokutu 23 miliónov eur.

Prokuratúra uviedla, že Shakira strávila viac ako polovicu každého z uvedených rokov v Španielsku, čo z nej robí rezidentku. Dospelo tiež k záveru, že nehnuteľnosť v Barcelone, ktorú speváčka kúpila v máji 2012, slúžila ako rodinný dom. Shakira žila 11 rokov so španielskym futbalistom Gerardom Piquém, s ktorým má dve deti. Po ich rozchode sa presťahovala do Miami.

Speváčka naďalej čelí druhému vyšetrovaniu španielskych úradov pre údajné daňové podvody z roku 2018. Prokuratúra ju v septembri obvinila z daňových únikov vo výške 6,7 milióna eur z jej príjmov za rok 2018, na krátenie daní podľa neho využila offshorovú spoločnosť so sídlom v daňovom raji.

Shakira bola predtým spomenutá v kauze Paradise Papers, ktorá podrobne opisuje daňové úniky mnohých významných osobností, vrátane Madonny alebo speváka Bono.

Španielske úrady stíhali kvôli daňovým únikom aj množstvo ďalších celebrít, vrátane futbalistov Cristiana Ronalda, Lionela Messiho a Diega Costu. Všetci sa nakoniec dohodli s prokuratúrou a zaplatili vysoké pokuty.

01 - Modified: 2023-12-06 06:46:14 - Feat.: - Title: Sieť kín v španielskom Baskicku dostala pokutu za to, že zakazovala vstup s vlastným jedlom 02 - Modified: 2023-12-05 06:31:53 - Feat.: - Title: Zadržali dvoch agentov španielskej tajnej služby podozrivých zo spolupráce s USA 03 - Modified: 2023-12-04 19:19:10 - Feat.: - Title: Španielsko zadržalo dvoch príslušníkov tajnej služby, údajne odovzdávali informácie USA 04 - Modified: 2023-12-04 06:26:01 - Feat.: - Title: V Španielsku sa opäť konal protest proti amnestii pre katalánskych separatistov 05 - Modified: 2023-12-03 18:12:00 - Feat.: - Title: Tisíce ľudí v Španielsku znovu protestovali proti amnestii pre separatistov
menuLevel = 2, menuRoute = style/osobnosti, menuAlias = osobnosti, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
06. december 2023 08:06