StoryEditor

Jobs ma s iKultom vyhodil. Dvakrát

26.06.2013, 20:00
Autor:
aszasz
iMac. To bol názor nového počítača, ktorý pre Steva Jobsa vymyslel marketingový mág Ken Segall.

A to bol aj názov s ktorým ho dvakrát vyrazil z kancelárie. "Nepáčil sa mu, vôbec ním nebol nadšený," vysvetľuje v exkluzívnom rozhovore pre magazín prečo nie?!. Šéf Applu bol totiž v tej dobe posadnutý menom MacMan, pretože mu pripomínal úspešnú konkurenciu - Walkman. Segall vedel, že je to chyba: tú konkurenciu názov naozaj evokoval a bol priveľmi o mužoch. Ale čo ho desilo najviac - pripomínalo mu to PacMana - slávnu hru z 90 rokov.

"Vymýšľali sme ďalšie mená, ale mne stále to "i" vŕtalo v hlave. Bolo to hravé a jednoduché." Aj preto ho napriek Jobsovej nechuti zaradil medzi druhé aj tretie kolo návrhov. A Jobs si na neho postupne začal zvykať. Vtedy vytiahol svoj tromf: naznačil možnosť, že môže mať „i“ pred všetkými produktmi, ktoré budú nasledovať. "Vtedy nám ani nenapadlo, že vymýšľame názvy pre iPhone či iPad."

Zlom nastal vtedy, keď šéf Apple videl nápis iMac na prototype počítača a zafungovalo aj to, že chcel do názvu dostať internet, na ktorý ste sa mohli v tej dobe ľahko z Macintosha pripojiť.
"Steve mal vždy pevný názor a zrážka s ním bola nebola príjemná. Ale ak ste mali vášeň pre vec a dobré nápady, dal sa presvedčiť." V ten deň Apple potvrdilo lásku k jednoduchosti, Steve Jobs totiž docenil silu jedného písmena.


Celý rozhovor nájdete v 52-stranovom magazíne prečo nie?!, ktorý je zajtra vložený ako darček v HN.

menuLevel = 2, menuRoute = style/preco-nie, menuAlias = preco-nie, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
01. október 2022 05:04