Firmu Huawei začali sťahovať z výslnia americké obchodné sankcie, ktoré na ňu uvalila vláda bývalého prezidenta Donalda Trumpa v roku 2019. Už rok predtým pritom začal miznúť tento čínsky výrobca z pultov obchodov za veľkou mlákou.
Následne mu však oficiálne odopretie služieb Google prinieslo situáciu, s ktorou by sa nechcel stretnúť žiadny výrobca. Jeho smartfóny jednoducho museli prestať využívať služby od Google, teda aplikácie YouTube, Gmail, obchod s aplikáciami Google Play a podobne.
Huawei sa musel pokúsiť o takmer nemožné a vybudovať si nový operačný systém. Začať sa vyrovnávať Androidu či iOS so všetkou podporou ekosystému a developerov vyzeralo extrémne náročne.
Ďalšia rana
To však nebolo všetko. O pár mesiacov prišiel ďalší tvrdý zákaz. Huawei musel useknúť obchodné partnerstvo s americkými firmami a dokonca táto čínska firma nemohla využívať americké technológie na výrobu komponentov.
Pozrite si fotografie spravené smartfónom Huawei Nova 9:
Táto časť reštrikcií zapríčinila, že Huawei musel prestať vyrábať dokonca aj svoje vlastné čipy. Ako sa ukázalo, svet bol natoľko prepletený, že čínski vývojári využívali technológie z USA naozaj na mnohých frontoch. Výsledkom je využívanie zväčša amerických čipov Qualcomm v jeho nových vlajkových lodiach zo série P50. A to dokonca bez 5G konektivity.
Huawei medzitým stratil pozíciu svetovej dvojky, ktorú získal od Applu v roku 2018. Hoci prvé mesiace po zákazoch sa Huawei stále držal, situácia bola nezvratná a klesal v rebríčku hlbšie. Staršie obľúbené modely, ako napríklad série P30 či Mate 20 s poslednou garantovanou podporou Googlu, sa minuli a novinkám bez Google sa na európskom trhu príliš nedarí.
Niektoré z noviniek bez oficiálnej podpory Google sme už skúšali aj my a situácia nebola najjednoduchšia. Pri inštalácii aplikácií sme mali pocit...
Zostáva vám 85% na dočítanie.