StoryEditor

Myslíte si, že váš starší iPhone Apple zámerne spomalil? Máte pravdu

21.12.2017, 15:59
Autor:
idnes.czidnes.cz
Apple oficiálne potvrdil to, čo si mnohí mysleli. Staré iPhony Apple zámerne spolaľuje. Kvôli batérii. 

Diskusiu ohľadom nedávnych informácií o spomaľovaní starších iPhonov, kedy horší výkon súvisí so starnúcimi batériami, ukončil Apple oficiálnym vyjadrením. Telefóny skutočne spomaľuje, hoci v oficiálnom vyjadrení firma hovorí iba o predchádzaní problémom. 

O spomaľovaní starších iPhonov vyšli správy pred niekoľkými dňami. V danej chvíli išlo však iba o diskusiu na serveri Reddit, kde sa používatelia sťažovali na menší takt procesora (menšiu výpočtovú rýchlosť), ktorý je spojený s novou aktualizáciou systému. Ukázalo sa však, že Apple zámerne spomaľuje procesor iba vo chvíli, keď zaznamená opotrebenie batérie.

Firma to potvrdila vo vyjadrení pre server The Verge. „Našim cieľom je zaistenie najlepšieho používateľského zážitku, ktorý spája celkovú plynulosť systému a udržiavanie dlhej životnosti zariadenia. Li-ion batérie majú problémy s funkčnosťou pri nízkych teplotách, majú nižšiu kapacitu a tiež sa s vekom opotrebúvajú, čo vedie k náhodným vypínaním zariadenia, ktoré telefón chráni proti poškodením elektrických súčiastok. Minulý rok sme pridali do iPhonu 6, 6s a SE funkciu, ktorá predchádza náhodným vypnutiam zariadenia vo vyššie spomenutých situáciách. Teraz ju posielame aj do iPhonu 7 s verziou systému 11.2 a v budúcnosti zahrnieme aj ďalšie modely, "vysvetlil Apple.

Spoločnosť tak v podstate nepriamo potvrdzuje, že predchádza náhodnému vypínaniu iPhonov zmenou maximálnej taktovacej rýchlosti procesora s ohľadom na elektrické napätie, ktoré v danej situácii dokáže batéria poskytnúť. 

Tým pádom procesor odoberá menej elektrickej energie a nevypne sa. Hoci tak Apple primárne hovorí o „predchádzaní problémov", je jasné, že ide presne o to, čo používatelia na diskusnom serveri Reddit zistili už pred pár dňami.

Problém každopádne definitívne rieši výmena batérie. To by pri iPhonoch s horším výkon teoreticky malo stačiť na to, aby opäť vykazovali bežný výkonn. Rad diskutérov uvádza, že po výmene batérie sa výkon ich iPhonov zlepšila.

Na celej situácii je však najviac alarmujúce, že spomaľovanie starších iPhonov môže niektorých používateľov donútiť si priamo kúpiť nový model miesto obyčajej výmeny batérie. Zažitou predstavou totiž je, že pomalý telefón značí jeho zastaralosť. Málokto by hľadal dôvod len v staršej batérii.

01 - Modified: 2022-08-12 20:46:49 - Feat.: - Title: Akcie v USA vďaka správam o inflácii vzrástli, dolár posilnil a technologickým firmám sa darí 02 - Modified: 2022-08-10 08:32:05 - Feat.: - Title: Apple konečne vypočul nespokojných používateľov. Vráti prvok, ktorý je na Androide samozrejmosťou (+zoznam) 03 - Modified: 2022-08-01 15:41:41 - Feat.: - Title: Dovoz je zastavený, v Rusku aj tak iPhony predávajú. Sú však príšerne drahé (+ prepočty cien) 04 - Modified: 2022-08-01 11:30:00 - Feat.: - Title: Smart hodinky jej zachránili život. Myslela si, že len nefungujú správne, chcela ich vyhodiť 05 - Modified: 2022-07-29 21:12:05 - Feat.: - Title: Americké akcie dnes spevnili. Prispeli k tomu optimistické výhľady firiem Apple a Amazon
menuLevel = 2, menuRoute = style/tech, menuAlias = tech, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
13. august 2022 02:52