StoryEditor

Hneď s tým prestaňte. Týmito zvykmi si pomaly a neodvratne ničíte počítač

28.12.2021, 23:01
Pozrite sa, čoho by ste sa mali pri jeho používaní vyvarovať.

Všetci chceme, aby náš počítač vydržal fungovať čo možno najdlhšie. Nič však netrvá večne – najmä technológie majú obmedzenú životnosť. Ak váš počítač doslúži skôr, než by mal, môžu za to často vaše nesprávne návyky.

Najväčším nepriateľom počítačov je teplo. Dalo by sa povedať, že je jeho smrteľným nepriateľom. Ak sa počítač príliš zahreje, spomalí sa, pretože procesor prestane pracovať na vysokých frekvenciách, aby sa schladil, a tak udržal továrensky nastavené teploty v medziach.

V najkrajnejších prípadoch sa môže úplne vypnúť, takže PC prestane fungovať. Po vychladnutí je väčšinou možné opäť ho zapnúť, ale dlhodobá prevádzka pri vysokých teplotách môže skrátiť životnosť nielen procesora a ventilátorov, ale aj batérie.

Nehovoriac o tom, že váš počítač bude kvôli ventilátorom bežiacim na plné obrátky hlasnejší a telo notebooku, alebo v prípade desktopu skrinka, sa poriadne rozpáli.

1. Nenechajte počítač dusiť sa

Pri stolných počítačoch je riešenie celkom jednoduché.

Uistite sa, že má zariadenie zaistené dostatočné prúdenie vzduchu a voľné ventilačné otvory s ventilátormi, aby chladný vzduch prúdil cez komponenty. PC skriňu nezatvárajte do tesných miest, pretože „tlačenie“ na ne bude predstavovať akumuláciu tepla v tesnej blízkosti a nemožnosť získať chladnejší vzduch.

Raz za čas – ideálne mesačne – skriňu otvorte a vyčistite ju - aj všetky súčasti - od prachu. Nezabudnite na zdroj a jeho ventilátor. V...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
25. máj 2022 18:37