StoryEditor

Samsung predstavil revolučný 8K televízor, priemerný Slovák si ho len ťažko dovolí

30.08.2018, 18:32
Autor:
ahgahg
Toto je prvý 8K televízor od Samsungu, ktorý sa dá kúpiť.

Spoločnosť Samsung Electronics predstavila na veľtrhu IFA 2018 svoj prvý 8K televízor. Je to jej vstup do rozlíšenia 8K, ktorý reprezentuje televízor Q900R QLED 8K s rozlíšením 7680 × 4320 pixelov. Ten je navyše doplnený o technológiu umožňujúcu zvýšenie rozlíšenia na 8K pomocou umelej inteligencie (8K AI Upscaling). 

Samsung tak splnil svoje sľuby zo začiatku roka z výstavy CES v Las Vegas, kde ukázal zatiaľ len prototyp 8K televízora.

Alžbeta Harry Gavendová/HN

„Nesmierne nás teší, že môžeme Q900R predstaviť spotrebiteľom, a sme presvedčení, že im naše nové modely s podporou 8K poskytnú brilantné farby, ostrý obraz a dokonalý zvuk,“ vyhlásil Jongsuk Chu, senior viceprezident divízie Visual Display spoločnosti Samsung Electronics. 

Alžbeta Harry Gavendová/HN

​Pre reprodukciu obrazu v kvalite 8K je Samsung Q900R vybavený technológiou Real 8K Resolution, ktorá dokáže dosiahnuť maximálny jas na úrovni 4000 nitov – čo je štandard podporovaný väčšinou filmových štúdií.

Toto riešenie umožňuje televízoru produkovať štyrikrát viac pixelov než televízoru s rozlíšením 4K UHD TV a šestnásťkrát viac pixelov než televízoru s rozlíšením Full HD.

Televízor Q900R zahŕňa taktiež technológiu Q HDR 8K s podporou HDR (High Dynamic Range) 10+, ktorá optimalizuje úroveň jasu a produkuje prirodzené farby, a umožňuje tak dosiahnuť presnejšie taký obrazový výraz, aký tvorcovia zamýšľali.

Alžbeta Harry Gavendová/HN

​Patentovaná technológia 8K AI Upscaling opierajúca sa o využitie umelej inteligencie prichádza súčasne s kvalitou obrazu a zvuku, ktorá bez ohľadu na kvalitu alebo formát pôvodného zdroja, zodpovedá štandardu 8K. Či už užívateľ sleduje obsah prostredníctvom streamingovej služby, set-top boxu, HDMI, USB alebo dokonca mobilného zrkadlenia, Quantum Processor 8K rozpozná a prevzorkuje obsah do rozlíšenia 8K.

Alžbeta Harry Gavendová/HN

​Q900R obsahuje celý rad nových funkcií, ktoré umožnia používať televízor inak. Televízor napríklad rozpozná a analyzuje celý rad pripojených zábavných zariadení, ako sú audio zariadenia pripojené cez optický kábel s diaľkovým ovládačom One Remote, následne automaticky prepne zdroj obrazu a audio výstup pre optimálny zážitok zo sledovania.

Cena 65-palcového (najmenšieho) modelu začína na 4990 eur. Televízory by mali byť v našich končinách dostupné v priebehu októbra. 

Na výstavu IFA 2018 nás pozvala spoločnosť Samsung.

19. máj 2022 22:44