Prelom augusta a septembra patrí v technologickom svete už tradične jednej z najväčších výstav spotrebnej elektroniky IFA v Berlíne. Ani tento rok nechýbala naša redakcia priamo v dejisku podujatia a usilovne sme pre vás hľadali nové zariadenia či technológie. Pozrite si náš výber tých najzaujímavejších a najvyspelejších noviniek:
Na výstave odštartovalo éru 8K kvality obrazu hneď niekoľko spoločností prostredníctvom svojich nových 8K televízorov Q900R. A hoci LG napríklad len demonštrovalo, čo dokáže, Samsung predstavil rovno sériu 8K televízorov, ktoré už posiela na trh.
Prvé komerčne dostupné televízory sa k nám teda dostanú v priebehu októbra, a to s uhlopriečkami 65, 75 a 85 palcov. 8K kvalita obrazu, teda rozlíšenie 7 680 × 4 320 pixelov, však naplno dáva zmysel až pri prehrávaní obsahu v 8K rozlíšení, ktorého zatiaľ veľa niet. Ako to teda juhokórejský výrobca vyriešil?
„Televízor obsahuje umelú inteligenciu, ktorá ,dopočítava‘ obsah prichádzajúci doň. Či už je to pôvodne kvalita SD, HD alebo 4K, umelá inteligencia vylepšuje obraz na 8K. Na rozdiel od 4K, ktorý dopočítava kvalitnejší obraz jednoduchým spôsobom, 8K má umelú inteligenciu, ktorá robí takýto výpočet kvalitnejšie, precíznejšie a zároveň sa aj učí z obsahu,“ vysvetlil nám Miroslav Záhorec zo Samsungu. Cena novinky sa bude pri najmenšom modeli začínať zhruba na päťtisíc eur.
Hoci kedysi sa to na výstave IFA hemžilo aj novo predstavenými smartfónmi, tento rok bolo noviniek skromnejšie množstvo. Vytŕča z nich však nová vlajková loď spoločnosti Sony, teda Sony Xperia XZ3.
Tá prešla na prednej strane oproti minulej generácii XZ2 výraznou zmenou dizajnu. Už pri XZ2 sme sa stretli s tenšími rámikmi, no tentoraz sa na telefóne udomácnil aj displej so zakrivenými hranami. Výsledkom je, že smartfón s uhlopriečkou šesť palcov pôsobí o niečo útlejšie.
To, čo bude Sony tento rok odlišovať, sú tiež rôzne gestá používateľa, na ktoré smartfón reaguje. Napríklad, keď poklepete prstom po určenom mieste na okraji telefónu, vyroluje sa vám ponuka aplikácií alebo nejaké iné prednastavené úkony.
Pre všetkých milovníkov mobilnej fotografie je tu funkcia okamžitého spustenia fotoaparátu. Ak leží váš smartfón na stole a zodvihnete ho pred seba s tým, že chcete fotiť, telefón automaticky rozpozná toto gesto a spustí vám rovno aplikáciu fotoaparátu.
Samozrejmosťou tejto novinky sú vynikajúce parametre, ako sa na vlajkovú loď patrí. Sony Xperia XZ3 by sa na Slovensku mala predávať za 799 eur.
Čínska spoločnosť Huawei je aktuálne svetovou dvojkou vo výrobe smartfónov, no na výstave sa nepochválila konkrétnym novým telefónom. Za to však uviedla špičkový čipset Kirin 980. Na prvé počutie to môže znieť nudne, no vyzerá to tak, že sa je na čo tešiť.
Predošlá generácia Kirin 970 to totiž v kombináciách s precíznym dizajnom smartfónov Huawei Mate 10 a Huawei P20 Pro dotiahla na výslnie. Ide navyše o prvý komerčný čipset produkovaný 7-nanometrovou výrobnou technológiou od spoločnosti TSMC. V porovnaní s 10-nanometrovým procesorom prináša o 20 percent vyšší výkon a 40-percentné zníženie spotreby energie čipu.
Celkovo sa dočkáme rýchlejšieho spustenia aplikácií i vylepšenej skúsenosti s prácou s viacerými aplikáciami. Huawei tiež oznámil, že prvý telefón, ktorý využije tento čipset, bude Huawei Mate 20. Zároveň na tlačovej konferencii oficiálne odznel dátum jeho uvedenia – máme sa teda naň tešiť 16. októbra 2018 v Londýne.
Veľmi príjemne prekvapilo svojimi inováciami aj Lenovo. To usporiadalo veľkú šou s názvom Tech Life, kde stál za pozornosť najmä notebook s duálnym displejom s názvom Yoga Book C930. Ide o nástupcu veľmi podobného zariadenia, no Lenovu sa podarilo vylepšiť práve to, čo bolo potrebné.
V prvom Yoga Booku bol iba jeden displej. Namiesto klávesnice však bola iba plocha, ktorá slúžila na kreslenie, písanie, prípadne tvorila „digitálnu klávesnicu, kde boli klávesy iba nakreslené“. Veľmi jednoducho ste tak mohli pokladať prsty mimo vyznačenej plochy.
Namiesto tejto plochy teraz pribudol e-ink displej, na ktorý si môžete plnohodnotne kresliť, písať poznámky rukou, no tiež sa tu objaví klávesnica. Tentoraz vám však virtuálne klávesy jemne zavibrujú pod prstami pri stláčaní, čo poriadne vylepšilo dojem.
Veľmi úsmevné je otváranie tohto notebooku. Stačí poklopať po povrchu zariadenia a dômyselný patent automaticky pootvorí tento kreatívny notebook.