Šírenie dezinformácií a hoaxov je dosť vážnym problémom. Niekto jednoducho vypustí do sveta prekrútenú, prípadne aj úplne nepravdivú informáciu a v momente ju vie zdieľať nespočetné množstvo ľudí, ktorým sa nechce si informáciu overiť - alebo ju rovno zoberú za pravdivú v mene hesla “je to na internete, je to pravda“.
O plochej Zemi a škodlivosti očkovania sa už, napokon, popísali nespočetné články.
Masovým nástrojom na šírenie hoaxov sú sociálne siete. Facebook a Google sa už v tomto smere rozhodli zakročiť a pokúša sa zastaviť šírenie nepravdivých správ. Teraz prišiel s iniciatívou aj YouTube, píše portál BuzzFeedNews.
Videá prekrúcajúce informácie budú označené v špeciálnej karte ako „falošné“. Nepôjde teda (zatiaľ) o nejaké priame vpísanie do videa či do jeho popisu. Bude to skôr viditeľné upozornenie pre vyhľadávajúceho:
Ako uvádza portál, veľkým problémom bol videozáznam z teroristického útoku v Pulwane. Ukázalo sa, že video pochádzalo z bombového útoku v Sýrii. Napriek tomu sa niekoľko ľudí pokúšalo tvrdiť, že je to situácia v konflikte medzi Indiou a Pakistanom.
Aktuálne teda testuje Google v Indii u niektorých používateľov v hindčine a angličtine funkciu overovania pravosti videí. V Indii okrem toho kompetentní bojujú aj s iným problémom. Sú tu extra lacné dáta a množstvo ľudí sa ešte len zoznamuje s internetom. Mnoho z nich berie YouTube ako spravodajský server.
Do YouTube Trendov krajiny sa v minulom roku dostala falošná informácia o smrti populárneho herca z ich Bollywoodu. Už vtedy sa YouTube musel zamyslieť nad tým, že informácie potrebujú „správcu“.
Faktom je, že to pre niekoho môže zaváňať veľkou cenzúrou, no opak má byť pravdou. V USA budú za pravdu bojovať experti na konšpirácie z Wikipedie a v Indii na tom majú spolupracovať organizácie, ktoré sa špecializujú na overovanie informácií. Viaceré z nich spolupracujú dokonca aj s Facebookom. Spoločne sa snažia kontrolovať hoaxy, čo bude kľúčové pred blížiacimi sa indickými voľbami.
„V rámci nášho úsilia o vybudovanie lepšieho spravodajského zážitku na YouTube rozširujeme panel informácií. Chceme vďaka nemu priniesť overovanie faktov oprávnených vydavateľov na YouTube,“ uviedol hovorca YouTube.
Aktuálne nie je jasné, kedy sa funkcia dostane z testovacej fázy aj do širokej praxe.