Aplikácia určená na sledovanie žien. Takto nejako zneli titulky viacerých článkov v médiách ohľadom aplikácie Absher. A hoci to na prvý pohľad nie je ďaleko od pravdy, veci nie sú len čierne a biele.
Všetko sa začalo spustením aplikácie Absher v Saudskej Arábii v roku 2015 (platforma iOS) a 2016 (platforma Android). Vydalo ju saudskoarabské Ministerstvo vnútra, pričom jej hlavný účel je v tom, že posúva krajinu technologicky dopredu.
Plní úlohu pokročilého e-governmentu, teda elektronizácie štátnej správy. Používatelia môžu pomocou nej vykonávať množstvo vecí, ktoré by inak museli riešiť v pobočkách a kamenných inštitúciách.
Podľa portálu Bloomberg „milióny obyvateľov Saudskej Arábie (muži aj ženy) benefitujú z efektívnejších, digitalizovanejších služieb poskytovaných vďaka Absher. Patrí sem obnova pasov, žiadosť na vydanie občianskeho preukazu, vodičského preukazu, pracovných povolení, víz, prenájmu realít a podobne“.
Úprimne, takáto pokročilá aplikácia neexistuje ani na Slovensku. V najbližšej dobe je tiež myšlienka na ňu riadnym sci-fi scenárom. Digitalizácia štátnej správy má skrátka ešte rezervy.
V čom je teda problém?
Treba sa pozrieť na pomery v krajine. Je tu v platnosti zákon, podľa ktorého sú saudské ženy „v opatrovníctve“ svojich mužov (manžel, otec alebo brat) a na množstvo vecí, ktoré sú pre nás absolútne samozrejmé, potrebujú povolenie takéhoto poručníka.
Napríklad, saudskoarabské ženy získali možnosť sadnúť si za volant až v júni minulého roka. Za túto možnosť pritom bojovali aktivisti už od 90-tych rokov, pričom táto krajina bola jedinou a poslednou na svete, kde ženy nemohli šoférovať.
Súhlas v Saudskej Arábii potrebujú ženy aj na cestovanie. Aplikácia teda zdigitalizovala i takúto žiadosť. Zjednodušene sa tak dá povedať, že muž má na pár klikov udeliť možnosť svojej zverenkyni niekam cestovať. Rovnako jej to však môže jednoducho i zakázať.
Rôzne pohľady na vec
Predstavte si, že takéto udeľovanie súhlasu/nesúhlasu cestovať bolo pred tým čisto záležitosťou "vyčkania si radu" na príslušnom úrade. Skrátka, byrokratická nočná mora.
Aktuálne je tu teda aspoň nejaká šanca, že muž sa o to môže pohodlnejšie pokúsiť. Navyše, aplikácia poskytuje strážcovi prípadne sa aj vzdať takýchto obmedzení.
Pokiaľ sa ich však nevzdá, na základe upozornení v aplikácii ihneď vie, keď jeho žena - zverenkyňa uskutoční nejaké úkony spojené s cestovaním (preukáže sa na letisku). Opatrovník jej vtedy môže napríklad zablokovať cestovné doklady. Z tohto pohľadu teda skutočne ide aj o aplikáciu na sledovanie pohybu žien.
„Samozrejme, že Absher tu nie je skutočný problém. Problém je, že Saudská Arábia má hrozný systém mužského opatrovníctva, podľa ktorého sa so ženami zaobchádza ako s neplnoletými osobami a potrebujú povolenie od muža na to, aby mohli vykonať množstvo vecí – od prenájmu bytu až po zdravotnú starostlivosť. Digitálne nástroje však uľahčujú uplatňovanie týchto represívnych zákonov,“ píše The Guardian.
„Ako saudská žena úplne chápem rozruch okolo staromódnych zákonov o poručníkoch a verím, že je načase, aby sme získali úplnú slobodu. Zákony sú reštriktívne – či už s Absherom, alebo bez neho. No pokiaľ sa nezmenia zákony, Absher je najlepšou možnosťou pre progresívnych saudských mužov i ženy,“ píše redaktorka Khawla Al-Kuraya v Bloombergu.
Apple i Google mlčia
Nuž a keďže ide o aplikáciu, kritike sa nevyhol ani Apple a Google. CNN informovalo, že oregonský senátor Ron Wyden dokonca napísal list týmto dvom spoločnostiam, ktoré, de facto, umožňujú fungovanie tejto aplikácie vo svojich aplikačných obchodoch.
Senátor požiadal Tima Cooka a Sudnara Pichaia, aby "predchádzali využívaniu aplikácií, ktoré umožňujú odporný dohľad a kontrolu žien". Zatiaľ však ani jedna zo spoločností túto aplikáciu z aplikačného obchodu neodstránila.
O vývoji situácie vás budeme naďalej informovať.