Nikto z nás si nepraje, aby jeho počítač napadol vírus. V tomto 10,2-palcovom notebooku od Samsungu je ich však až šesť, píše The Verge. Nikomu to však neprekáža a navyše, má obrovskú hodnotu. Prečo?
Notebook je totiž výtvorom internetového umelca Guo O Donga, ktorý sa rozhodol umiestniť šesticu najnebezpečnejších vírusov do jedného zariadenia s umeleckým názvom „Persistence of chaos“ (pretrvávanie chaosu). Chce tak upozorniť na to, aké dôsledky môžu mať vírusy:
„Myslíme si, že veci, ktoré sa dejú v počítači nás v skutočnosti nemôžu ovplyvniť. No je to absurdné. Z vírusov sme spravili zbrane, ktoré môžu napadnúť elektrickú sieť, verejnú infraštruktúru a môžu spôsobiť priame zranenia,“ vysvetľuje Dong.
Šesticu vírusov vybral na základe ekonomického dopadu, ktoré zapríčinili. Vírus ILOVEYOU, ktorý sa objavil v roku 2000 mal podobu vyznania lásky, ktoré bolo pripojené k emailu. Napadol viac ako pol milióna systémov a spôsobil škody vo výške pätnásť miliárd dolárov.
MyDoom bol spam z emailov, ktorý sa extrémne rýchlo šíril a spôsobil škody vo výške 38 miliárd dolárov.
Známy ransomvér WannaCry z roku 2017 „položil“ počítače v nemocniciach a továrňach po celom svete, pričom informačné služby podozrievali Severnú Kóreu.
Práve WannaCry je podľa Donga skvelým príkladom toho, ako môžu digitálne útoky viesť k fyzickým dôsledkom. Hovorí, že WannaCry spôsobil približne 100-miliónové škody a viedol k zrušeniu desiatok tisíc termínov u lekára.
Trojan SoBig z roku 2003 sa šíril ako virálny spam a mohol ničiť softvér aj hardvér počítaču. Spôsobil celkové škody vo výške 37-miliárd dolárov.
DarkTequila bol sofistikovaný malvér, ktorý cielil najmä na používateľov v Latinskej Amerike. Kradol bankové informácie a firemné dáta, dokonca aj v offline režime. Spôsobil spolu miliónové škody množstvu používateľov.
Sofistikovaný BlackEnergy bol použitý na Ukrajine v decembri v roku 2015 počas masívneho útoku na elektrárne.
Persistence of chaos je momentálne v aukcii a jeho cena postupne rastie. Mimochodom, podmienkou nového majiteľa je to, že nemôže notebook zneužiť.
"Ako kupujúci si uvedomujete, že tento kus reprezentuje potenciálne bezpečnostné riziko. Zapojením do dražby súhlasíte a beriete na vedomie, že ho kupujete ako umelecké dielo z akademických dôvodov a nemáte v úmysle šíriť žiadny škodlivý malvér."