Alžbeta Harry Gavendová
StoryEditor

Huawei našiel cestu ako sa dostať z izolácie. Pre nový operačný systém už má aj meno

30.05.2019, 13:31
Huawei tiež pripravuje náhradu za obchod s aplikáciami Google Play. 

Po vyhrotení problémov v USA spoločnosť Huawei podľa všetkého pracuje na vlastnom operačnom systéme, píše GSM Arena. Vyplýva to zo žiadostí, ktoré sa objavili na stole patentového úradu Európskej Únie. Huawei si tu dal zaregistrovať názvy Huawei Ark OS, Huawei Ark, Ark, Ark OS.

Operačný systém sa interne nazýva HongMeng OS, no to zrejme neznie príliš príťažlivo pre zvyšok sveta. Zatiaľ nie je jasné, v akom štádiu je nový operačný systém čínskeho výrobcu, no pracuje na ňom pravdepodobne už od roku 2015. Huawei tiež pripravuje náhradu za obchod s aplikáciami Google Play.

Čierna listina

Spojené štáty už minulý rok označili Huawei za bezpečnostné riziko a obmedzili mu tým prístup na americký trh. Pred pár dňami situácia vyeskalovala tým, že americké ministerstvo obchodu zaradilo Huawei na čiernu listinu USA.

​V dôsledku toho sa americký gigant Google chystá obmedziť Huaweiu používanie svojho operačného systému Android. Ten bude síce naďalej fungovať, no nebude už dostávať od Google aktualizácie.

Huawei v odpovedi začal usilovnejšie pracovať na vlastnom operačnom systéme, no tiež apeluje na súd v Texase, aby problémový zákon vyhlásili za protiústavný.

Pozrite si aj naše video, kde sa venujeme problémom Huaweiu podrobnejšie:

19. máj 2022 22:45