StoryEditor

Od papierní k mobilom: Príbeh fínskej spoločnosti má čínsky koniec

03.10.2019, 00:01
Obrovský úspech, strmý pád, kúpa Microsoftom, povstanie z popola. Spoločnosť Nokia si prešla množstvom udalostí. Prečítajte si ďalší príbeh zo série História firiem.

V minulej časti nášho miniseriálu História firiem sme si predstavili históriu spoločnosti Samsung a tiež začiatky firmy Motorola

Connecting people. Tento slogan znamenajúci “Spájame ľudí” roky zdobil logo jednej z najznámejších technologických firiem, Nokiu. Reklamy s legendárnou zvučkou poznalo aj malé dieťa.

Čo sa však stalo s touto mimoriadne úspešnou firmou? Kedysi udávala trend a snáď neexistovala domácnosť, ktorá by nemala aspoň jeden mobilný telefón tejto značky? Prešla si naozaj turbulentnými obdobiami.

Vznik spoločnosti Nokia sa datuje do roku 1865. Ľahko si domyslíte, že v tej dobe ešte nevyrábala mobilné telefóny. Tak, ako aj iní technologickí velikáni, aj Nokia začínala na úplne inom poli. Dvanásteho mája 1865 založil banský inžinier Frederik Idestam na brehu rieky v meste Tampere na juhozápade Fínska mlyn, ktorý tu spracúval celulózu.

O tri roky neskôr postavil mlyn aj v neďalekom strategickom bode pri meste Nokia, na rieke Nokianvirta. V roku 1871 zobral Idestam do partie štátnika a kamaráta Lea Mechelina a vznikla oficiálne spoločnosť Nokia Ab. Jej názov pochádza jednoducho z mesta Nokia a inšpiráciou bola zrejme aj spomínaná rieka.

Zaujímavosťou je, že už koncom devätnásteho storočia chcel Mechelin zapracovať na poli v oblasti elektroniky, no...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
24. jún 2022 05:58