Zďaleka totiž neslúžia len na telefonáty, prenos televíznych či rozhlasových relácií a k ďalšiemu prenosu dát medzi kontinentmi, ale taktiež k preprave elektrickej energie. Navyše vďaka novým technológiám a pokroku v rozvoji optických vlákien začala stúpať úroveň využitia týchto služieb.
Nie je tajomstvom, že nesú hlavnú záťaž medzikontinentálnych telekomunikačných spojov a prípadný výpadok tejto technológie by sme skoro poznali. Dopyt po podmorských kábloch stúpa, ako sa rozširuje morská ťažba ropy a zemného plynu, rovnako ako obnoviteľné zdroje energie a požiadavky na tradičné energetické zdroje v pobrežných a ostrovných oblastiach.
Médiami dokonca preskočili správy, že zrejme aj Google plánuje výstavbu podmorského kábla naprieč Pacifikom. Multiterabitový podmorský kábel Unity, ktorý by od roku 2009 medzi kontinentmi prenášal terabity dát za sekundu, by tak tejto spoločnosti otvoril cestu k ďalšej expanzii na nádejný ázijský trh.
Ten má navyše nemilú skúsenosť z viac než rok starej udalosti, kedy po zemetrasení 26. decembra 2006 sa v blízkosti Tchaj-wanu zosunuli skaly a vyradili podmorské káble z činnosti. Ako domino padli telefónne a internetové siete Tchaj-wanu, Číny, Južnej Kórey, Japonska a Indie. Nemohli sa uskutočniť milióny hovorov, neotvorilo sa nespočetné množstvo internetových stránok a nemohli byť uzatvárané on-line obchody s akciami. Bol to jeden z najhorších výpadkov v histórií telekomunikačného priemyslu. Zemetrasenie prerušilo celkovo osem káblových systémov, tvoriacich väčšinu životne dôležitého spojenia pre Áziu.
K významným akciám v tejto oblasti patrí v súčasnosti projekt nového podmorského kábla, ktorý by mal prepojiť Čínu a Spojené štáty. Čína ho buduje aj kvôli nadchádzajúcej olympiáde. Nové spojenie má umožniť prenos televízneho signálu v HD kvalite z letných olympijských hier, ktoré sa v Číne konajú v auguste tohto roku. Cieľom je prirodzene taktiež predísť výpadkom, ku ktorým došlo po uvedenom zemetrasení sily 7,1 stupňa Richterovej stupnice.
Optický kábel Transpacifický express za 500 miliónov dolárov, ktorý bude mať dĺžku 26 tisíc kilometrov, umožní nielen zrýchlenie prenosu informácií medzi Čínou a Spojenými štátmi, ale zaistí priame spojenie Číny s Južnou Kóreou a Tchaj-wanom. Práce majú byť dokončené v júli tohto roka.
Zaujímavé sú taktiež ďalšie projekty. Výstavbu zhruba 88 kilometrov dlhého podmorského prenosového spojenia rovnakosmerným prúdom veľmi vysokého napätia (HVDC) medzi elektrickou prenosovou sieťou v centre San Francisca a rozvodňou blízko kalifornského Pittsburgu bude realizovať spoločnosť Siemens. Projekt má byť dokončený v roku 2010.
Iná firma, spoločnosť ABB, popredná priemyselná skupina pôsobiaca v oblasti energetiky a automatizácie, získala od nórskej ropnej spoločnosti Statoil zákazku za 72 miliónov USD na výstavbu napájacieho vedenia pre novú ťažobnú ropnú plošinu v Severnom mori.
Vďaka podmorskému vedeniu, ktoré v dĺžke 98 kilometrov spojí mesto Mongstad v Nórsku s plošinou Gjøa, sa bude možné pri zaisťovaní energie vyhnúť tradičnému riešeniu. Pokiaľ bude zariadenie pracovať na plný výkon, predíde sa použitím energie prenášanej podmorským káblom z novej elektrárne v Mongstade vzniku 230 000 ton emisií oxidu uhličitého ročne. Dodávka elektrickej energie z pevniny zaistí spoľahlivý zdroj napájania s len malým dopadom na životné prostredie. V porovnaní s výrobou elektriny na mori povedie i k zníženiu nákladov.
Kábel napájaný napätím 115 kV a s prenosovou kapacitou 40 MW sa stane najdlhšou silovou prípojkou na svete, ktorá bude striedavým prúdom napájať zariadenia na morskej hladine. Inštalácia trojžilového vysokonapäťového kábla so zabudovaným optovláknovým káblom určeným pre všeobecné komunikačné účely a s polymérovou izoláciou (XLPE), ktorý má veľkú pevnosť v ťahu, sa vyznačuje nízkymi elektrickými stratami, odolnosťou proti pôsobeniu ropy, rozpúšťadiel a brusných materiálov. Všetky potrebné práce majú byť vykonané do roku 2010, kedy bude plošina uvedená do prevádzky.
Najnovšie spoločnosť Alcatel-Lucent oznámila, že položí 4900 kilometrov podmorského kábla medzi Keňou a Spojenými arabskými emirátmi. Podpísaná zmluva má hodnotu 79 miliónov amerických dolárov.
Kábel spojí kenský prístav Mombasa a prístav Fujairah v Spojených arabských emirátoch. Projekt financuje konzorcium The East Africa Marine System (TEAMS), ktorého členmi sú kenská vláda a operátor Etisalat zo Spojených arabských emirátov. Celá sieť by mala byť dokončená v prvom štvrťroku 2009.
Francúzsky Alcatel-Lucent bude taktiež na zákazku firmy Tele Greenland za 90 miliónov amerických dolárov realizovať podmorské káblové spojenie Grónska, Islandu a Kanady v dĺžke 4600 kilometrov. Nová káblová sieť poskytne miestne i medzinárodné pripojenie pre potreby vzrastajúceho sieťového prevozu, ktorý si vyžaduje nové aplikácie ako je prenos videa, dát a ostatných multimédií. Spojenie pod názvom „Greenland Connect“ by malo byť dokončené v zime aktuálneho roku.
Na snímkach (zhora nadol):
Podmorské káble pre Bangladéš.
Podmorské káble doslova križujú dná svetových morí a oceánov.
Koncepty pre ropné plošiny.
Vysokonapäťový podmorský elektrický kábel 420 kV s polymérovou izoláciou XLPE nemeckej spoločnosti Nexans z Hannoveru.
Článok bol pôvodne publikovaný na DigiWeb.cz.