V súčasnej situácii hýbu svetom videohovory. Milióny ľudí sú priklincované kvôli koronavírusu k homeofficom a ak chcú aspoň nejakým spôsobom spĺňať pracovné požiadavky, osobné stretnutia sa museli presunúč do digitálnej podoby. Rovnakým spôsobom sa “zajazdy” museli so situáciou vysporiadať aj školy.
Väčšina z firiem, inšitúcií a škôl však, samozrejme, nebola pipravená na takúto situáciu a na videohovory boli ľudia nútení využiť prvú aplikáciu či platformu, ktorá mala najjednoduchšie používanie. A spraviť zo dňa na deň revolúciu v pracovnom a vzdelávacom systéme, to si vyžiadalo isté obety.
Jednou z najvyužívanejších platforiem sa stal Zoom, ktorý poskočil o približne 190-miliónov používateľov. Keďže prácu s ním zvládne aj začiatočník, stal sa ideálnym pomocníkom. Niektoré incidenty však naznačujú, že sa bude musieť popasovať s niekoľkými problémami, upozorňuje portál pocketnow.com.
V prvom rade, nahlodať nás môže už fakt, že Google zakázal svojím zamestnancom využívať túto službu. Príčinou je, že bezpečnosť a riešenia Zoomu nezodpovedajú bezpečnostným štandardom Googlu. Z toho dôvodu Google zároveň zamedzil používanie Zoomu na počítačoch svojich zamestnancov.
Ďalším závažným problémom sa stal takzvaný Zoombombing. Do videohovoru sa totiž môže vďaka obídeniu niektorých pravidiel dostať osoba z tretej strany, ktorá zrazu zverejní nevhodný obsah. Predstavte si to tak, že uprostred online meetingu s vašimi kolegami sa doň jednoducho dostane “útočník” a v rámci svojej obrazovky začne napríklad vysielať nevhodný obsah so sexuálnymi motívmi.
Niečo podobné sa skutočne stalo vo viacerých prípadoch, pričom v Singapure to vyústilo až do plošného zákazu používania Zoomu na školské vyučovanie. Niekoľko mladých dievčat tu bolo podľa agentúry Reuters vystavených “obscénnym snímkam a ohavným komentárom od dvoch cudzích mužov”. Počas incidentu bolo pritom až 39 detí v tomto konferenčnom hovore.
K celému incidentu sa samozrejme vyjadril aj Zoom. Spustil okamžité opatrenia a viacero vecí sa už dalo do pohybu. Generálny riaditeľ Eric S. Yuan vyhlásil dokonca 90-dňový prísny maratón na zapracovaní všetkých pripomienok a riešení bugov, informuje portál The Verge.
„Naša platforma bola postavená primárne pre podnikových zákazníkov,“ vysvetľuje. „Produkt sme nenavrhli s predvídaním, že o pár týždňov bude každý človek na svete pracovať či študovať z domu. Teraz máme oveľa širšiu skupinu používateľov, ktorí využívajú náš produkt nespočetným množstvom neočakávaných spôsobov a predstavujú nám výzvy, s ktorými sme nerátali v čase tvorenia našej platformy.“
Jednou z osobností, ktoré na zvýšenie bezpečností oslovili, bol aj bývalý šéf bezpečnosti vo Facebooku. Portál pocketnow.com upozorňuje, že Facebook pritom sám čelil množstvu problémov s únikom dát.
Medzitým môžete na virtuálne stretnutia v Zoome vyžadovať aspoň kód či iné vyššie stupne zabezpečenia.