StoryEditor

Viacerým Slovákom nenávratne ukradli profil na Facebooku. Ako ochrániť ten váš?

01.03.2021, 23:01
Redaktor HN Radoslav Petrík prišiel o účet na Facebooku i Instagrame a nie je sám.

Predstavte si, že vám zo dňa na deň zmizne účet na Facebooku či Instagrame. Na prvý pohľad sa vám to teraz nemusí zdať ako katastrofa a áno - na svete sú aj horšie veci. Ak však tieto sociálne siete používate už roky, potom zistíte, že ste prišli o celkom slušnú časť kontaktov, fotografií či informácií v správach. A tiež vzácnych followerov.

Je to situácia, ktorá hrozí v podstate každému používateľovi sociálnych sietí. Na svete sú na dennom poriadku rôzne útoky a hacky, za ktorými sa ukrývajú tisíce dôvodov. Nemusíte byť pritom konkrétnym cieľom či celebritou, jednoducho niekto automatizovane skúša rôzne kombinácie prihlasovacích údajov z predošlých únikov z databáz či hackerských útokov.

Len pred pár dňami sme vám pritom priniesli informáciu o doteraz najväčšej kompilácii uniknutých prihlasovacích údajov COMB a je možné, že sa niekto aktuálne už pokúša zneužiť používateľské kontá v aplikáciách či službách. To zatiaľ nie je jasné. 

Faktom však je, že s odcudzením používateľského účtu to nie je žiadne sci-fi a ani zbytočné strašenie. Máme tu totiž dva aktuálne konkrétne prípady. Náš kolega Radoslav Petrík z HN prišiel o svoj účet na Facebooku i na Instagrame. Redaktorovi Miroslavovi Schwambergovi z portálu MojAndroid.sk sa útočník pokúsil tiež odcudziť účet na Facebooku. V jeho prípade to však po komunikácii s poskytovateľom mailového klienta dopadlo šťastne.

Podozrivá "žiadosť" o priateľstvo

Petrík z HN vysvetľuje: "Všetko začalo ráno, kedy som si chcel na svojich účtoch pozrieť, čo je nové. Podivných bolo hneď...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
21. máj 2022 11:15