Na záberoch, ktoré v noci na utorok zverejnil americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), je vidieť červenavé mraky prachu, ktoré zosuv vyvolal.
"Je úžasné pozorovať na Marse niečo tak dynamické," povedala podľa internetových stránok NASA Ingrid Daubar Spitaleová z Arizonskej univerzity v Tuscone, ktorá stovky záberov zo sondy vyhodnocovala. "Mnohé z toho, čo inak na planéte vidíme, sa nezmenilo stovky miliónov rokov," dodala.
K úlohám sondy krúžiacej okolo Marsu patrí okrem iného pátrať pomocou špeciálnej kamery s vysokým rozlíšením po opakujúcich sa zmenách na planéte. V rámci tejto činnosti spozorovala kamera 19. februára pomerne náhodné dôsledky sklzu ľadu blízko severného pólu Marsu.
Vedci predpokladajú, že vzhľadom k pokrytiu tejto oblasti vrstvou ľadových kryštálov šlo o lavínu prevažne z ľadu a len čiastočne z prachu, aj keď práve ten dal oblakom zvírenej substancie červenkastý nádych.
V nasledujúcich mesiacoch sa satelit zameria na sledovanie závalu, ktorý lavína vytvorila v údolí. Pokiaľ je naozaj tvorený prevažne ľadom, bude sa postupom času drobiť, sublimovať a zmenšovať. Vedci si od týchto poznatkov sľubujú nové závery o kolobehu vody na Marse.
Článok bol pôvodne publikovaný na DigiWeb.cz.