StoryEditor

Na internete začína nová Encyklopédia života

26.02.2008, 23:05
Prvých 30 tisíc stránok Encyklopédie života (Encyclopedia of Life) popisujúcich faunu a flóru planéty bolo v utorok zverejnených na internete. Je to zatiaľ skúšobná verzia multimediálnej encyklopédie, ktorá chce popísať všetko živé na Zemi.

Nový projekt na adrese http://www.eol.org má podobné ciele ako už dlhšie budované stránky Catalogue of Life, Wikispecies alebo Tree of Life Web Project a vypožičal si od nich aj niektoré metódy, napríklad spoluprácu s verejnosťou.

Chrbticou projektu sú predovšetkým americkí a britskí prírodovedci. Finančnú podporu prevyšujúcu desať miliónov dolárov má encyklopédia od dvoch amerických nadácií. 

Encyklopédia života (EOL) využíva niektoré špecializované databázy, napríklad AmphibiaWeb a FishBase. "Takáto encyklopédia je možná teraz, ešte pred piatimi rokmi niečo takéto možné nebolo," povedal výkonný riaditeľ projektu James Edwards pre BBC. "Medzitým totiž vzniklo mnoho zdrojov, ktoré sú na sieti a ktoré môžeme využívať."

Dnes zverejnených 30 tisíc hesiel je len malá časť zamýšľanej encyklopédie. Už teraz je rozpracovaných asi milión hesiel a do roku 2017 ich má byť hotových asi 1,8 milióna. Práve ohlas odbornej a laickej verejnosti na zverejnených 30 tisíc hesiel má dopomôcť ďalšiemu rozvoju encyklopédie.

Iným projektom podobného druhu je Wikispecies, ktorý podporuje rovnaká nadácia, aká zahájila projekt otvorenej encyklopédie Wikipédia. Na tomto webe je už 120 tisíc článkov a má i českú a slovenskú jazykovú verziu.

Iný prístup zvolil Catalogue of Life, ktorý má cez milión hesiel, ale obsahuje iba latinské názvoslovie a jeho hierarchiu. Existencia Tree of Life Web Project začala v roku 1995 a vzniká predovšetkým v spolupráci  543 biológov z celého sveta, ale umožňuje aj pridávanie príspevkov vybraných amatérov.

Práve niektoré ďalšie weby podobného zamerania sú pre niektorých expertov dôvodom k skepse ohľadne možného úspechu EOL. "Už 20 rokov sledujem výborné myšlienky, ktoré končia v slepej uličke," povedal denníku The New York Times profesor Rudgersovej univerzity v New Jersey Jody Hey.


Článok bol pôvodne publikovaný na DigiWeb.cz.
menuLevel = 2, menuRoute = style/tech, menuAlias = tech, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
30. december 2024 18:31