Čínsky technologický gigant Huawei v pondelok oznámil rekordný zisk za rok 2021, ktorý medziročne vzrástol takmer o 76 percent aj napriek tomu, že ho výrazne zasiahli americké sankcie. Prispeli k tomu výnosy z predaja aktív. TASR o tom informuje na základe správy AFP.
Huawei vykázal minulý rok čistý zisk 113,7 miliardy jüanov, teda v prepočte vyše 16 miliárd eur, zatiaľ čo jeho tržby klesli o približne 29 percent na 636,8 miliardy jüanov, keďže zápasil s americkými sankciami zameranými na blokovanie jeho prístupu ku kľúčovým technológiám a dodávkam.
K strmému nárastu zisku Huawei za rok 2021, po zvýšení len o 3,2 percenta v roku 2020, prispel predaj aktív v dôsledku amerických sankcií a slabšieho domáceho spotrebiteľského dopytu počas pandémie nového koronavírusu.
„Napriek poklesu tržieb v roku 2021 sa naša schopnosť dosahovať zisk a generovať peňažné toky zvyšuje a dokážeme sa lepšie vyrovnať s neistotou,“ povedala finančná riaditeľka Meng Wan-čou. Kuo Pching, ktorý v súčasnosti zastáva rotujúci post predsedu správnej rady v spoločnosti Huawei, uviedol, že výkon je v súlade s prognózami.
Obavy o národnú bezpečnosť
Administratíva bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalila zákaz obchodovania s Huawei s odvolaním sa na obavy o národnú bezpečnosť. V rámci sankcií nemôže Huawei používať služby od Google vo svojich nových smartfónov a iné dôležité technológie pôvodom z USA.
Americké sankcie spolu s pandémiou nového koronavírusu tvrdo zasiahli Huawei a prinútili ho predať svoju divíziu mobilných telefónov strednej triedy, Honor, v novembri 2020. Spoločnosť dostala prvú platbu za transakciu v marci 2021. Honor vznikol ako materská firma Huaweiu a vďaka nemu mohol výrobca predávať svoje smartfóny lacnejšie pod značkou Honor, pričom v podstate tie isté zariadenia predával s označením Huawei drahšie.
Udržal si tak pozíciu prémiového výrobcu, pričom naďalej dokázal slušne predávať aj za nižšie sumy takmer totožné zariadenia. Uvalenie sankcií na Huawei sa totiž týkali aj Honoru. Odtrhnutím a osamostatnením tejto divízie však Honor opäť nadobudol možnosť využívať služby od Google, čím sa opäť stal atraktívnym pre európsky trh.
Huawei v rovnakom čase, teda v novembri 2020, predal aj svoju serverovú divíziu x86.
Po zavedení sankcií USA čínsky gigant zintenzívnil výskum a vývoj v oblastiach, ako je zelená energia a autonómne riadenie. A zvýšil tiež predaj svojho existujúceho sortimentu spotrebných hardvérových produktov.
Čo sú to služby Google?
Po tom, ako im americké embargo odseklo Huaweiu prístup ku Google službám, ich situácia sa na našom trhu sťažila. V Huawei smartfónoch totiž nenájdete oficiálnu podporu aplikácií od Google. Výrobca teda stále môže používať systém Android, ktorý je open-sourceom, teda voľne dostupným zdrojovým kódom. Avšak, Huaweiu odsekli prístup k aplikáciám ako YouTube, Gmail či Google Play.
Používateľom v Číne to neprekáža, keďže Google je tam blokovaný. Pre európskeho zákazníka je to však o niečo náročnejšie, pretože aplikácie si do smartfónu musí dostať inými spôsobmi.
Výsledkom je masívna podpora ich vlastného obchodu s aplikáciami App Gallery, ktorý je náhradou za Google Play. Huawei tiež prišiel s vlastným operačným systémom Harmony OS.
Ako postupovať pri nastavovaní nového smartfónu Huawei sme rozoberali v tomto článku a tiež tu.
Huawei bol ešte pred pár rokmi neohrozenou svetovou dvojkou v štatistikách predaja a výrobca sa musel vo svetle nových sankcií postaviť v spomínaných oblastiach na vlastné nohy.