Zak Ebrahim vyrastal v rodine egyptského inžiniera a americkej učiteľky. Napriek tomu, že ho jeho otec vychovával v duchu radikálneho islamu, Zak tlaku nepodľahol. Ani vtedy, keď jeho otec naplánoval bombový útok na budovu Svetového obchodného centra v New Yorku. V novembri 1993 položili v suteréne severnej veže komplexu známeho ako Dvojičky obrovskú nálož, ktorá zabila šesť ľudí a tisícku ďalších zranila. Tento útok bol smutnou predohrou oveľa väčšieho, ktorý 11. septembra pred 13 rokmi navždy spečatil osud nielen Dvojičiek.
Zak spomína, ako bol často obeťou šikany, aj bez toho, aby odhalil svoju identitu. Práve dospievanie v ovzduší strachu a nenávisti prispelo k tomu, že sa od radikalizmu navždy odklonil. A aby si uvedomil, že slová jeho matky „mám už dosť nenávidenia ľudí“, sú viac ako pravdivé.
Zak Ebrahim s otcom.
Pozrite si inšpiratívne video nakrútené v rámci projektu TED.
ČO JE TO TED
TED je nezisková organizácia oddaná podpore „myšlienok hodných šírenia“. V roku 1984 sa v Kalifornii konala prvá štvordňová konferencia a odvtedy TED neustále rastie a viacerými iniciatívami podporuje myšlienky, ktoré menia svet. Na výročnú konferenciu TED sú pozývaní poprední svetoví myslitelia a ľudia činu, aby predniesli svoju niekoľkominútovú reč. Následne sú ich vystúpenia bezplatne sprístupnené na TED.com.
Na konferenciách TED už vystúpili, okrem iných, aj Bill Gates, Al Gore, Jane Goodall, Elizabeth Gilbert, Sir Richard Branson, Nandan Nilekani, Philippe Starck, Ngozi Okonjo-Iweala, Isabel Allende alebo Gordon Brown.