Ideu Elona Muska o hyperrýchlom metre, v ktorom by ľudia cestovali rýchlosťou cez 1200 kilometrov, začnú realizovať budúci rok.
Prototyp trate bude stáť v Quad Valley na pol ceste medzi San Franciscom a Los Angeles. Zatiaľ však nepôjde o trať na komerčné využitie a reálne cestovanie. Slúžiť má ako testovací úsek pre pre praktické prvky hypermetra. Na tak krátkej trati nie je ani šanca, aby vlak nabral tak obrovskú rýchlosť, ako si predstavuje vizionár Elon Musk. "Dostať sa na rýchlosť 1200 kilometrov za hodinu, by znamenalo mať trať dlhú aspoň 160 kilometrov," vyjadril sa výkonný šéf projektu Dirk Ahlborn. Metro bude zatiaľ dlhé len osem kilometrov a podľa Ahlbornových slov rýchlosť nie je to, čo chcú skúšať.
Konštrukcia hypermetra by mala stáť 100 miliónov dolárov. Investície chce firma SpaceX, ktorá za vývojom metra stojí, získať tak, že bude verejne obchodovateľnou. Predaj akcií bude otvorený pre širokú verejnosť v duchu crowdsourcingu. "Nechceme, aby boli obmedzené len pre určitých ľudí a inštitúcie," zdôraznil Ahlborn.
Testovacia trať by mala byť hotová v roku 2018. Reálne využitie tejto technológie na cestovanie vidia jej vývojári až po roku 2030.
Ako má fungovať hypermetro?
Hyperloop je koncepcia vysokorýchlostného dopravného systému, ktorý vymyslel šéf Tesla Motors, Elon Musk.
Ide o nízkotlakové rúry, v ktorých by kapsule – vlaky, jazdili na vzduchových vankúšoch za pomoci lineárnych indukčných motorov a vzduchových kompresorov.
Maximálna dosahovaná rýchlosť v tomto dopravnom systéme by mala dosahovať úroveň 1200 kilometrov za hodinu.
Zdroj: Mashable.com