StoryEditor

Facebook chystá revolučnú zmenu, po ktorej ľudia volali už roky

16.09.2015, 00:22
Autor:
tasr, stltasr, stl
Počas rozhovoru so šéfom Facebooku Markom Zuckerbergom sa svet dozvedel meganovinku. Spoločnosť nechá ľudí viac vyjadrovať svoje stanoviská.

Používatelia sociálnej siete Facebook čoskoro budú mať viac možností, ako vyjadriť svoje stanovisko k nejakému statusu. Ako však na stretnutí s novinármi zdôraznil zakladateľ a výkonný riaditeľ Mark Zuckerberg, nepôjde o roky žiadané tlačidlo "dislike" - nepáči sa mi. Hlavným cieľom nového tlačidla však nebude vyjadriť negatívnu emóciu (podobne to robí napríklad Youtube), ale bude slúžiť na vyjadrenie empatie.


Už vlani v decembri Zuckerberg tlačidlo "dislike" odmietol, ale naznačil, že sa pracuje na tom, aby ľudia mali viac možností na vyjadrenie rôznych emócií - napríklad súcitu či podpory. V noci nadnes počas série otázok a odpovedí užívateľov z celého sveta Zuckerberg potvrdil, že sa blíži začiatok testovacej prevádzky novinky, ktorú bližšie nespresnil. "Ľudia nás mnoho rokov žiadali o tlačidlo 'dislike' ('to sa mi nepáči'), dnešok je mimoriadny deň, pretože je to deň, keď môžem povedať, že na tom pracujeme," povedal tridsaťjedenročný Američan v odpovedi istému užívateľovi z Egypta.

Tlačové agentúry v tejto súvislosti upozornili, že toto Zuckerbergovo vyhlásenie mnohé médiá pertraktovali ako začiatok éry "dislike". Zuckerberg totiž uviedol, že nechce, aby sa Facebook zmenil na fórum, kde ľudia hlasujú za príspevky alebo proti nim. Nechce ani, aby v situácii, keď používatelia zdieľajú niečo významné zo svojho života, niekto na ich status reagoval negatívne.

Zástancovia myšlienky "Nepáči sa mi to" už dlho tvrdia, že možnosť niečo "lajknúť" je vhodná len pre určité témy. Viac možností by ľuďom umožnilo vyjadriť svoju emóciu na jeden klik aj pri témach ako je migračná kríza či smrť známych osobností.

Mark Zuckerberg sľubuje, že alternatívu k "Páči sa mi to" prinesie Facebook už čoskoro. Uznal, že tlačidlo "like" nie je vhodné vo všetkých životných situáciách. Uviedol, že vývojárske tímy pracujú na jednej či viacerých alternatívach pre prejavy empatie. Prisľúbil, že čoskoro "už budete môcť dať svojim priateľom najavo, že chápete ich situáciu, ale nie, že sa vám nepáči".

01 - Modified: 2022-08-26 18:09:00 - Feat.: - Title: Zuckerberg vyjadril ľútosť nad predvolebnou cenzúrou článku o Bidenovcoch 02 - Modified: 2022-07-28 12:56:16 - Feat.: - Title: Facebook prehráva súboj s TikTokom. Siaha po stratégii dravej konkurencie 03 - Modified: 2022-07-22 14:33:58 - Feat.: - Title: Facebook zavádza novinku, ktorú sprevádzajú obavy. Kompletne zmení spôsob zobrazovania obsahu 04 - Modified: 2022-07-12 06:42:26 - Feat.: - Title: Bohatí ďalej chudobnejú. Najviac si to odniesol Musk, Bezos a Zuckerberg 05 - Modified: 2022-05-23 16:37:27 - Feat.: - Title: Washingtonský prokurátor stíha Zuckerberga kvôli škandálu s Cambridge Analytica
menuLevel = 2, menuRoute = style/tech, menuAlias = tech, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
29. september 2022 03:43