Z Bratislavy do Viedne za osem minút. To, čo sa dnes zdá ako sci-fi, môže byť však už o pár rokov realitou. Aspoň tak si to predstavuje technologický vizionár a otec myšlienky Elon Musk. Nezáväznú dohodu o ním inšpirovanom projekte už podpísal zástupca spoločnosti hyperloop Transportation Technologies Dirk Ahlborn so slovenským rezortom hospodárstva. Projekt uvažuje o spojení dvoch najbližších hlavných miest na starom kontinente a následne by mohla sieť vlakov prepojiť celú Európu. To by výrazne urýchlilo prepravu ľudí či tovarov medzi veľkomestami na niekoľko minút. Aj keď podľa dopravného analytika Jána Bazovského je to v súčasnosti na slovenské pomery nereálny projekt, dopravný expert Jozef Drahovský pripúšťa, že hoci ide o hudbu budúcnosti, doprava by sa mohla vyvíjať práve týmto smerom. „Podzemná rýchla alternatívna doprava bude totiž výhodnejšia ako letecká,“ uviedol.Reuters
StoryEditor

Postkomunistická krajina zažíva technologický boom. Bloomberg píše o Slovensku

14.07.2016, 14:30
Autor:
chocho
Nielen Hyperloop a Aeromobil, v Bratislave inžinieri vyvíjajú revolučný spôsob hlbinných vrtov.

Boom high-tech a startupov v postkomunistickej krajine. V článku na prestížnom americkom portáli Bloomberg, ktorý je zameraný hlavne na Hyperloop a Aeromobil, sa píše o Slovensku.

Pozrite sa, ako funguje Hyperloop:

Slovensko ťaží z návratu ľudí

„Iba hodinu jazdy od Bratislavy technici pracujú na Hyperloope.“ Autori článku Radoslav Tomek a James M. Gomez takto uviedli dunajskostredskú firmu c2i založenú pred 11 rokmi Patrickom Hesselom, ktorá vyvíja komponenty z uhlíkových vláken pre automobily a lietadlá budúcej generácie. Okrem toho c2i vyrobila pre firmu Hyperloop Transport Technologies materiál na plášť kapsule, ktorá má prevážať cestujúcich revolučným spôsobom.

„Na Slovensku je boom startupov,“ vyhlásil Hessel, ktorý vyrastal v Nemecku a jeho matka je Slovenka. "Situácia je veľmi odlišná ako pred 10 alebo dokonca pred piatimi rokmi," dodal.

Slovensko podľa autorov v súčasnosti ťaží z návratu ľudí, ktorí v čase komunistickej totality opustili krajinu a teraz sa vracajú späť s nadobudnutými skúsenosťami.

Ako ďalší dôkaz zamerania Slovenska na nové technológie je v texte uvedený Aeromobil. Prototyp lietajúceho auta, ktorý vyvíja firma sídliaca v Bratislave.

Zložitým problémom slovenských startupov na rozdiel od Západu je prístup k financiám. U nás sú podľa autorov podnikatelia viac závislí na súkromných investíciách a grantoch EÚ.

Revolučná technológia vrtov

Tím inžinierov bratislavskej high-tech firmy GA Drilling vyvíja revolučný systém hlbinných vrtov. Ide o ďalšiu slovenskú firmu, ktorá zaujala autorov článku. Ich technológia, takzvaný Plasmabit, má pomocou elektrického plazmového oblúka spôsobovať deštrukciu kameňa, betónu či iného materiálu, bez fyzického kontaktu s nimi. Takýto spôsob vŕtania by mohol v budúcnosti ušetriť množstvo finančných prostriedkov.

„Naša vízia je mimo Slovenska,“ cituje Bloomberg generálneho riaditeľa GA Drilling Igora Kočiša. Jedným z hlavných cieľov bratislavskej firmy je podľa Kočiša umožniť prístup ku geotermálnej energii celému svetu.

Únik zo Slovenska na Západ bol za totality realitou pre mnoho ľudí. Novým trendom je, že exulanti sa vracajú, aby si založili firmy, píše sa na záver textu portálu Bloomberg.

01 - Modified: 2022-12-08 16:12:37 - Feat.: - Title: Filip Sulík už nie je CEO platformy Youdare. Kritika nás vyburcovala, atakujeme 100-tisíc užívateľov, tvrdí startup 02 - Modified: 2022-10-25 22:00:00 - Feat.: - Title: Slovenská firma získala financie na umelú inteligenciu v zdravotníctve. Chcú ísť na svetové trhy 03 - Modified: 2022-10-24 09:00:00 - Feat.: - Title: Zostrojili robota, ktorý elektrickými výbojmi ničí burinu. Uvidíme, čo na to naše babky, možno ti naň prispejú 04 - Modified: 2022-10-18 22:00:00 - Feat.: - Title: Startupy sa často topia v ideáloch. Ak chcú uspieť, mali by sa vyhnúť začiatočníckym chybám 05 - Modified: 2022-10-04 22:00:00 - Feat.: - Title: Keď padajú startupy: Čarovanie s víziami nenahradí hospodárske výkazy
menuLevel = 2, menuRoute = style/tech, menuAlias = tech, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
27. marec 2023 11:35