Noviny, ilustračný obrázok. FOTO: Reuters
StoryEditor

Novinárov by mohla nahradiť umelá inteligencia. Žurnalistiku môže zlepšiť, tvrdí nemecké vydavateľstvo

01.03.2023, 10:47
Autor:
ČTKČTK

Odhaľovanie "skutočných motívov" udalostí však podľa šéfa nemeckej mediálnej skupiny Axel Springer Mathiasa Döpfnera zostane úlohou novinárov.

Novinárom hrozí, že budú nahradení systémami umelej inteligencie AI, ako je chatovací robot ChatGPT, uviedol generálny riaditeľ nemeckej mediálnej skupiny Axel Springer Mathias Döpfner.

Majiteľ serveru Politico vyzval na zameranie sa na investigatívnu žurnalistiku a pôvodné autorské komentáre, zatiaľ čo sa firma pripravuje na prepúšťanie v nemeckých novinách Die Welt a Bild, napísal britský list The Guardian.

Döpfner sa takto vyjadril v čase, keď sa vydavateľ snaží zvýšiť príjmy nemeckých novín Bild a Die Welt a prejsť na "čisto digitálnu mediálnu spoločnosť". Uviedol, že ho čaká prepúšťanie, pretože automatizácia a umelá inteligencia robí čoraz väčší počet pracovných miest nadbytočnými.

image

Osem znakov toho, že sa umelá inteligencia postupne vymyká kontrole

Lepšia žurnalistika

"Umelá inteligencia má potenciál urobiť nezávislú žurnalistiku lepšou, ako kedy bola - alebo ju jednoducho nahradiť," uviedol Döpfner v internom liste zamestnancom. Nástroje umelej inteligencie, ako je populárny robot ChatGPT, podľa neho sľubujú "revolúciu" v oblasti informácií a čoskoro budú v "agregácii informácií" lepší ako novinári.

"Pochopenie tejto zmeny je zásadné pre budúcu životaschopnosť vydavateľstva," uviedol Döpfner. "Prežijú len tí, ktorí budú vytvárať najlepší pôvodný obsah," dodal.

Mediálna skupina nespresnila, koľko svojich zamestnancov by mohla prepustiť, ale sľúbila, že sa nebude znižovať počet "reportérov, autorov ani odborných editorov".

V liste zamestnancom Döpfner uviedol, že médiá sa musia zamerať na investigatívnu žurnalistiku a na originálne komentáre. Odhaľovanie "pravých motívov" udalostí podľa neho zostane úlohou novinárov.

Axel Springer nie je prvým spravodajským vydavateľom, ktorý si pohráva s využitím umelej inteligencie pri tvorbe obsahu. V januári server BuzzFeed oznámil, že plánuje využiť umelú inteligenciu na "vylepšenie" svojho obsahu a on-line kvízov.

image

Dokážeme žiť s robotom?

Problémy a kontroverzie

Využitie umelej inteligencie skúma tiež vydavateľ britských novín Daily Mirror a Daily Express. Zriadil pracovnú skupinu, ktorá sa bude zaoberať "potenciálom a obmedzeniami strojového učenia, ako je ChatGPT", povedal denníku Financial Times generálny riaditeľ skupiny.

ChatGPT dokáže na základe jednoduchých otázok generovať články, eseje, vtipy, ale aj poéziu. Na základe obrovského množstva dát sa podobne ako človek učí, ako odpovedať na podnety užívateľov. Spoločnosť OpenAI, ktorú podporuje Microsoft, robota koncom vlaňajšieho novembra zadarmo sprístupnila verejnosti.

Od svojho spustenia v novembri minulého roka ChatGPT nazhromaždil viac ako 100 miliónov aktívnych užívateľov mesačne a urýchlil dlho očakávanú debatu o tom, či umelá inteligencia nerobí množstvo pracovných miest zbytočnými.

Presnosť odpovedí chatovacieho robota však bola spochybnená. Austrálski akademici našli príklady, keď systém falšoval odkazy z webových stránok a uvádzal falošné citáty.

Ako kontroverzné sa ukázalo aj využitie umelej inteligencie v žurnalistike. Technický web CNET podľa niektorých médií používa umelú inteligenciu na tvorbu článkov, ktoré neskôr pred zverejnením kontrolujú editori z hľadiska správnosti.

Webové stránky v januári priznali, že má tento program určité obmedzenia, keď správa webu Futurism zaoberajúceho sa spravodajstvom o technológiách odhalila, že viac ako polovica článkov vygenerovaných pomocou nástrojov AI musela byť upravená kvôli chybám.

image

Sme v bode zlomu a začína scifi obdobie. Technologická revolúcia už pôjde vo vysokom tempe, hovorí odborník

01 - Modified: 2023-02-25 21:44:38 - Feat.: 1 - Title: Voiceboti majú podľa viac ako polovice firiem veľkú budúcnosť. Zatiaľ však živého operátora nenahradia 02 - Modified: 2023-02-23 23:00:00 - Feat.: 0 - Title: Prečo nás umelá inteligencia prevalcuje aj v kybernetickej bezpečnosti 03 - Modified: 2023-02-23 23:00:00 - Feat.: 0 - Title: Umelá inteligencia nám rozumie. To nie je iba fakt, to je varovanie
01 - Modified: 2023-05-27 12:00:00 - Feat.: - Title: Čaká ťa pohovor a nechceš pohorieť? ChatGPT môže byť veľkým pomocníkom. Poradí ti, ako sa najlepšie pripraviť 02 - Modified: 2023-05-25 08:30:00 - Feat.: - Title: Umelá inteligencia prevalcuje mnoho profesií. Odborníci radia, čo sa máš naučiť a rozvýjať, aby si nebol ohrozený 03 - Modified: 2023-05-24 20:05:48 - Feat.: - Title: VEĽKÝ HOROSKOP NA JÚN: Prečítaj si, čo ťa podľa umelej inteligencie čaká prvý letný mesiac 04 - Modified: 2023-05-23 08:55:57 - Feat.: - Title: Falošná správa o "explózii pri Pentagone" načrtla problémy umelej inteligencie aj režimu na twitteri 05 - Modified: 2023-05-22 08:33:30 - Feat.: - Title: Ako nám zmení umelá inteligencia pracovný deň? Strata pracovných miest nemusí byť taká dramatická
menuLevel = 2, menuRoute = style/tech, menuAlias = tech, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
28. máj 2023 20:29