Podvod, útok podvodníkov (ilustračná fotografia) SNÍMKA: PixabaySNÍMKA: Pixabay
StoryEditor

Slovenskom sa šíri ďalší podvod: Útočníci sa vydávajú za vládu, využívajú legitímne vyzerajúce čísla

30.05.2023, 10:05
  • Útočníci pravdepodobne využívajú nástroj na falšovanie identity volajúceho.
  • V tomto prípade ide o legitímne vyzerajúce telefónne čísla zo Slovenska.
  • A ako sa voči takémuto útoku brániť? 

Spoločnosť ESET varuje pred telefonickou kampaňou zameranou na slovenských používateľov. Útočníci v nej využívajú legitímne vyzerajúce slovenské telefónne čísla a vydávajú sa za „slovenskú vládu“. Automaticky vygenerovaný hlas v angličtine hovorí, že volajúcemu budú zablokované bankové účty z dôvodu podozrivej aktivity.

Ďalšie útoky podvodníkov

„Podobné podvody sa periodicky opakujú, vždy sa len mierne zmení príbeh, ktorý útočníci používajú na oklamanie obete. V minulosti to bola technická podpora Microsoftu, ktorá sa vám snaží pomôcť s hacknutým zariadením. O pár mesiacov na to volali agenti Europolu, ktorí chceli pomôcť v prípade, do ktorého bol volaný údajne zapletený. Aktuálne sa útočníci tvária, že ide o ´slovenskú vládu´, prípadne úrady a zaznamenali podozrivé aktivity na vašich bankových účtoch a tie vám plánujú zablokovať,“ vysvetľuje Ondrej Kubovič, odborník na kybernetickú bezpečnosť zo spoločnosti ESET.

image

Počet podvodov neustále rastie. Takto si môžete ochrániť svoje peniaze

Útočníci v aktuálne prebiehajúcej kampani, ktorú ESET zachytil v priebehu dnešného doobedia, pravdepodobne využívajú tzv. spoofing. Ide o nástroj na falšovanie identity volajúceho. V tomto prípade ide o legitímne vyzerajúce telefónne čísla zo Slovenska.

„Na konci je to vždy o tom istom. Ak zareagujete na výzvu v strojom čítanej správe a stlačíte jednotku, spojíte sa s operátorom-podvodníkom. Z minulosti vieme, že pri takýchto útokoch najčastejšie útočníci vyžadujú, aby ste im dali prístup k zariadeniu, bankovému účtu, poslali platbu, prípadne zaplatili fiktívnu pokutu. Tradične sa pritom pokúšajú ľudí presvedčiť, aby peniaze vymenili za bitcoiny či inú kryptomenu, alebo aby platbu uskutočnili cez najbližší bitcoin bankomat“, dopĺňa Kubovič.

Ako sa voči takémuto útoku brániť?

Jednoducho. Stačí zložiť telefón a hovor ignorovať. Vaše telefónne číslo len v danej chvíli uhádol automat. Nejde teda o žiadny hack ani únik databázy, takže žiadne ďalšie riziko nehrozí.

Ak ste sa s útočníkmi spojili a nechali si od nich čokoľvek do zariadenia nainštalovať, v prvom rade tento softvér odinštalujte. Následne si preskenujte zariadenie spoľahlivým antivírusom, pre prípad, že do vášho zariadenia útočníci nasadili ďalší backdoor (zadné vrátka) alebo iný škodlivý kód.

Ak ste im náhodou dali aj prístup do bankového účtu alebo číslo kreditnej karty, zavolajte do vašej banky a nechajte si tieto služby zablokovať. Tiež nepotvrdzujte žiadne prichádzajúce žiadosti o prevody a potvrdenia druhého faktora. Ak vám vznikla finančná škoda alebo ste útočníkom dali vaše osobné údaje a doklady, kontaktujte aj políciu.

Pripomíname, že slovenská spoločnosť Eset je partnerom aliancie Google App Defense Alliance, ktorá sa stará o dobrú kondíciu aplikácií v obchode Google Play. Zameriava sa na ochranu používateľov tak, že bráni hrozbám dostať sa do ich zariadení a zlepšuje kvalitu aplikácií v celom ekosystéme.

01 - Modified: 2023-05-21 16:22:36 - Feat.: 1 - Title: Polícia upozorňuje na falošné faktúry s preplatkami od mobilných operátorov 02 - Modified: 2023-05-06 05:45:12 - Feat.: 1 - Title: Šesť známych podvodných schém, ktoré stále výborne fungujú. Ako nenaletieť? 03 - Modified: 2023-04-27 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Ako sa dá brániť proti spamom a podvodným mailom?
01 - Modified: 2023-09-28 08:00:00 - Feat.: - Title: iPhone 15 Pro Max neobstál v základnom teste odolnosti. Chrbát pri zatlačení okamžite praskol 02 - Modified: 2023-09-28 22:00:00 - Feat.: - Title: Mobilný predátor: Testovali sme telefón, ktorý zvládne tvrdé zaobchádzanie, vidí v noci a takisto aj teplo 03 - Modified: 2023-09-20 08:08:00 - Feat.: - Title: Najväčšie nenápadné zmeny v histórii alebo prečo sú nové iPhony 15 absolútne prelomové 04 - Modified: 2023-09-18 12:13:27 - Feat.: - Title: Veľké odhalenie a ťahanie ľudí za nos. Nástup cvalíka do futbalovej zostavy za polmiliónový dar bol podvod 05 - Modified: 2023-09-06 15:28:25 - Feat.: - Title: Celonočné hranie Starfieldu zachránilo mojej rodine život, tvrdí fanúšik
menuLevel = 2, menuRoute = style/tech, menuAlias = tech, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
30. september 2023 04:22