Americká internetová spoločnosť Meta Platforms má v pláne v blízkej dobe spustiť viacero chatovacích systémov založených na umelej inteligencii, ktoré sa budú prejavovať ako rôzne osobnosti.
Pomocou systémov schopných viesť diskusie ako ľudia chce Meta posilniť záujem o využívanie svojich platforiem v oblasti sociálnych médií, informuje britský denník Financial Times.
Komunikácia v istom štýle
Jeden zo zdrojov uviedol, že Meta pracuje napríklad na systéme, ktorý komunikuje ako niekdajší americký prezident Abraham Lincoln, alebo na systéme, ktorý poskytuje rady pre cestovanie v štýle surferov. Nové chatovacie systémy by firma podľa zdroja mohla sprístupniť už budúci mesiac.
Ich účelom má byť poskytnúť novú funkciu pre vyhľadávanie a ponúkať rôzne odporúčania. Majú fungovať aj ako zábavný produkt, s ktorým sa ľudia môžu hrať.
Spoločnosť Meta je majiteľom sociálnych sietí Facebook a Instagram či komunikačnej služby WhatsApp. Meta sa teraz snaží prilákať nových a udržať existujúcich používateľov tvárou v tvár ostrej konkurencii zo strany nových sociálnych médií, ako je napríklad TikTok. Zároveň chce ťažiť zo súčasnej vlny záujmu o umelú inteligenciu.
Umelá inteligencia sa v poslednej dobe dostala do centra pozornosti najmä vďaka chatovaciemu systému ChatGPT, ktorý vyvinula spoločnosť OpenAI podporovaná Microsoftom. Firma koncom minulého novembra ChatGPT zadarmo sprístupnila verejnosti a systém si rýchlo získal popularitu.
Chatovacie systémy založené na umelej inteligencii môžu okrem iného zhromažďovať veľké množstvo dát, čo by mohlo firme Meta pomôcť lepšie zameriavať obsah a reklamu na používateľov, upozorňuje Financial Times. Väčšina príjmov spoločnosti Meta pochádza práve z reklamy.
„Akonáhle používatelia komunikujú s chatbotom, odhaľuje to o nich firme oveľa viac informácií,“ uviedla Ravit Dotanová, ktorá sa na Pittsburskej univerzite zaoberá etickými otázkami okolo umelej inteligencie. Súčasný vývoj okolo umelej inteligencie podľa nej vyvoláva znepokojenie ohľadom ochrany súkromia a tiež obavy, že sa používatelia stanú terčom manipulácie.
Osobnosti však nie sú novinkou
Niektoré technologické podniky už chatovacie systémy disponujúce určitou osobnosťou ponúkli. Firma Character.ai napríklad využíva svoje rozsiahle jazykové modely na vytváranie konverzácie v štýle konkrétnych osôb, ako je napríklad šéf Tesly Elon Musk či postavička z počítačových hier Mario.
Spoločnosť Meta sa k informáciám denníka Financial Times odmietla vyjadriť. Jej šéf Mark Zuckerberg minulý týždeň uviedol, že firma predstaví nové podrobnosti o svojich produktových plánoch v oblasti umelej inteligencie budúci mesiac.
Zuckerberg tiež uviedol, že si predstavuje systémy založené na umelej inteligencii, ktoré „budú fungovať ako asistenti, tréneri, alebo ktoré vám pomôžu v interakcii s podnikmi a tvorcami“.
„Nepredpokladáme, že bude iba jediná umelá inteligencia komunikujúca s ľuďmi,“ dodal. Meta podľa neho pracuje tiež napríklad na systémoch, ktoré budú pomáhať firmám so zákazníckymi službami.