Open air koncert francúzskeho hudobníka a skladateľa Jeana-Michela Jarra: Most z budúcnosti (Bridge from the Future) v rámci festivalu Starmus, Incheba, Bratislava. FOTO: TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Veľkolepý koncert Jeana-Michela Jarreho odštartoval festival vedy, hudby a umenia STARMUS

13.05.2024, 10:42
Autor:
ipip
  • Koncert s názvom Bridge from the Future, špeciálne zostavený a navrhnutý Jeanom-Michelom Jarrem, otvoril siedmy ročník festivalu STARMUS.
  • Špeciálnym hosťom koncertu bol Brian May, gitarista legendárnej skupiny Queen.
  • K hudobnému line-upu festivalu sa pripája aj vizionárska umelkyňa Laurie Anderson. Medzi hlavných hudobných headlinerov ďalej patrí skupina The Offspring a spevák Tony Hadley.
  • Festival v spolupráci so spoločnosťou ESET prináša šesť dní plných vedy a hudby vďaka STARMUS Camp & City program.

Prestížny medzinárodný festival vedy, hudby a umenia STARMUS, ktorý aktuálne v Bratislave prfebeieha od 12. mája a potrvá do 17. mája, odštartoval svoj 7. ročník otváracím koncertom Jeana-Michela Jarreho. Exkluzívne vystúpenie francúzskeho umelca si podmanilo publikum hudobno-vizuálnou šou.

V galérii si môžete pozrieť veľkolepú šou v obrazoch a fotografiách: 

Festival odštartoval v nedeľu otváracím koncertom, strhujúcou oslavou ľudskej vynaliezavosti a umeleckého prejavu, v podaní  priekopníka elektronickej hudby Jeana-Michela Jarreho v rámci exkluzívneho vystúpenia „Bridge from the Future“.

Sám umelec Jean-Michel Jarre o festivale povedal: „Ako pokračujeme v učení sa z minulosti, mali by sme dnes načúvať budúcnosti, byť vnímaví a pozorní k prichádzajúcim signálom. Prelomové objavy a riešenia vo všetkých oblastiach už tam niekde v budúcnosti existujú a čakajú na nás, aby sme ich našli. Naším poslaním ako umelcov, vedcov, podnikateľov a občanov je zapojiť sa a aktivovať pokrok pri vytváraní mosta z budúcnosti: to je posolstvo festivalu STARMUS.“

Na pódiu sa k nemu ako špeciálny hosť pripojil Brian May, legendárny gitarista skupiny Queen a spoluzakladateľ festivalu STARMUS, ktorý vyhlásil, že Jean-Michel Jarre týmto koncertom "udáva tón celého festivalu, ktorý je špecificky zameraný na riešenie súčasných problémov našej planéty".

Jarre uchvátil publikum nezabudnuteľnou hudobnou a vizuálnou šou na pozadí kulisy Mosta SNP, Dunaja a Starého mesta. Podujatie verejnosti priniesla spoločnosť ESET. „STARMUS po prvýkrát upriamuje pozornosť na našu planétu a my chceme, aby bola široká verejnosť vnímavejšia ako kedykoľvek predtým k dôležitým otázkam našej doby, našej planéty. Niet pochýb o tom, že odštartovanie tejto špeciálnej edície takým veľkolepým predstavením, akým je Bridge from the Future, tento cieľ dosiahne," vyjadril sa Garik Israelian, spoluzakladateľ festivalu.

O festivale

Starmus je festival vedy, umenia a hudby, ktorý vytvorili Garik Israelian PhD., astrofyzik z Inštitútu astrofyziky Kanárskych ostrovov (IAC) a Sir Brian May PhD., astrofyzik a hlavný gitarista ikonickej rockovej skupiny Queen. Pozostáva z prezentácií od astronautov, kozmonautov, nositeľov Nobelovej ceny, mysliteľov a významných osobností z rôznych vedných odborov a hudobných oblastí. Starmus spája týchto výnimočných ľudí, aby sa podelili o svoje znalosti i skúsenosti a aby sme spoločne hľadali odpovede na veľké otázky ľudstva.

Legenda elektronickej hudby

Skladateľ, interpret, producent a kultúrny ambasádor. Jean-Michel Jarre bol vždy futuristom vo svojom odbore. Počas kariéry tento neustále otváral nové možnosti svojou hudbou a majstrovstvom v tvorivých inováciách. Od priekopníckej úlohy v elektronickej hudbe cez využívanie viackanálovej zvukovej technológie a produkcie až po nedávne skúmanie oblastí VR performance a metaversa.

Je veľvyslancom UNESCO pre vzdelávanie, vedu a kultúru, obhajcom planéty a životného prostredia a laureátom medaily Stephena Hawkinga za vedeckú komunikáciu. Jeho aktuálny katalóg, ktorý obsahuje 22 štúdiových albumov, dosiahol celosvetový predaj viac ako 85 miliónov kusov a vyniesol mu množstvo ocenení a nominácií.

Vytvoril tiež nové Guinnessove rekordy v návštevnosti živého publika na koncertoch na viacerých emblematických miestach. Bol prvým západným hudobníkom, pozvaným na vystúpenie v Číne a vytvoril a odohral koncertné podujatia aj pri Veľkých pyramídach v Egypte, na Sahare, v Zakázanom meste a na Námestí nebeského pokoja, na Eiffelovej veži, pri Mŕtvom mori, v Al Ule a na ďalších miestach.

V mene vedy a pokroku

V roku 2021 uviedol nový rok revolučným živým prenosom Welcome To The Other Side, ktorý sa vysielal do celého sveta z virtuálnej katedrály Notre Dame v Paríži a v rokuj 2023 predviedol Versailles 400: jedinečný hybridný umelecký výtvor koncipovaný špeciálne na oslavu 400. výročia zámku Versailles, naživo zo Zrkadlovej siene a vo virtuálnej realite.

Medzi účinkujúcich na festivale patrí Laurie Anderson s vystúpením ‘Ark‘/‘Lifeboat‘. Divákom sa predstaví počas ceremoniálu udeľovania medailí Stephena Hawkinga za vedeckú komunikáciu a na koncerte Sonic Universe. Program koncertov a prednášok festivalu dopĺňa STARMUS Camp, živé centrum bádania a učenia na Hlavnom námestí v Bratislave.

Návštevníci si užijú aj miestnych i medzinárodných umelcov, ako Lash & Grey, FLANGR, Montseratt Marti a Walter Schnitzellson. Okrem toho sa predstavia OuOus, Sam Handwich, Martin Valihora, NEMRA, ADONXS, Derek Shirinian a Vec & Škrupo.

Na účastníkov programu STARMUS City čaká viac ako 20 prednášok a vzdelávacích iniciatív, prispôsobených pre univerzity (Univerzita Komenského v Bratislave, Slovenská akadémia vied, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave, Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka a Masarykova univerzita) zúčastňujúce sa na festivale.

Počas celého týždňa budú na univerzitách prebiehať prednášky renomovaných odborníkov a výskumníkov. Študenti budú mať možnosť zapojiť sa do diskusie s odborníkmi ako Joel Parker, ktorý diskutuje o prvej misii k trójskym asteroidom Lucy in The Sky, a Damien Barcelo, ktorý sa zaoberá mikroplastmi v životnom prostredí.

V rámci konferencie sa uskutoční diskusia o mikropolutantoch: Analýza, riziká a udržateľné riešenia. Medzi ďalšie témy patria Komplexný mier pre komplexné konflikty od Rim Turkmani, Skúmanie Marsu so Scottom Hubbardom, postrehy Donny Stricklandovej o generovaní ultrakrátkych optických impulzov vysokej intenzity a mnohé ďalšie.

Prednášky pokrývajú témy od prieskumu vesmíru až po vedu o životnom prostredí. Festival STARMUS VII sa koná pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky, Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky, primátora Bratislavy a pod záštitou Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

01 - Modified: 2024-04-30 11:56:27 - Feat.: 1 - Title: SNG má za sebou úspešný rok, privítala vyše 200-tisíc návštevníkov. Mnohí boli zo zahraničia, vraví riaditeľka 02 - Modified: 2024-04-24 08:55:55 - Feat.: 0 - Title: Na scénu Opery SND sa vracia Smetanova Predaná nevesta 03 - Modified: 2024-05-12 05:09:56 - Feat.: 1 - Title: Tohtoročnú Eurovíziu vyhralo Švajčiarsko s piesňou The Code od speváka a rappera Nema
01 - Modified: 2024-05-14 11:58:57 - Feat.: - Title: Dúhová áno a naša nie? Na Eurovízii nesmeli byť vlajky EÚ, Brusel kvôli tomu zúri 02 - Modified: 2024-05-13 18:45:54 - Feat.: - Title: Online svet nám škodí? Omyl, prístup k internetu sa spája s väčším pocitom pohody, tvrdí štúdia 03 - Modified: 2024-05-14 07:44:37 - Feat.: - Title: GALÉRIA Keď nenávidíš Eset, ale dotrepeš sa na akciu, ktorú platí. Internet sa opäť smeje z ministerky kultúry 04 - Modified: 2024-05-13 09:38:39 - Feat.: - Title: VIDEO Požiar v známom bratislavskom podniku na Dunaji. Majiteľ odhadol škodu na stotisíc eur 05 - Modified: 2024-05-13 09:37:03 - Feat.: - Title: Požiar podniku Pink Whale na Dunaji: Zasahovalo 17 hasičov, prípad rieši polícia
menuLevel = 2, menuRoute = style/tech, menuAlias = tech, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
14. máj 2024 13:59