Popri prevádzkovaní sociálnych sietí ako je Facebook alebo Instagram sa spoločnosť Meta zaoberá aj vývojom a výrobou jedného druhu hardvérového zariadenia, ktoré je zatiaľ obľúbené predovšetkým medzi hráčmi. Reč je o náhlavných súpravách Quest a šikovných okuliaroch, ktoré vznikajú v spolupráci so spoločnosťou Ray-Ban.
A práve na technológiách, ktoré vznikajú vo vývojových skupinách okolo týchto produktov, chce firma postaviť svoj nový pohľad na to, aké zariadenia budeme používať na prácu i konzumáciu obsahu. Už vlani na jeseň, keď Meta predstavovala svoj prototyp okuliarov s integrovanými displejmi, naznačovala, že si takto predstavuje cestu, ktorá nás zbaví monitorov a displejov, ktoré nemôžeme mať neustále pred svojimi očami.
Hlavne nenápadne
Orion sú okuliare vyrobené z horčíkovej zliatiny, pre ktoré firma využíva vlastný navrhnutý procesor. Zatiaľ sú vo fáze prototypu, ale firma plánuje pracovať na ich zmenšení, zoštíhlení a zlacnení, než ich uvedie na trh pre spotrebiteľov.
Systém obsahuje senzory na sledovanie očí aj tie na sledovanie pohybu rúk. Do okuliarov sa ešte zmestili reproduktory aj mikrofón. Súčasťou ekosystému je ešte modul s procesorom na riadenie okuliarov, ktorý zároveň slúži ako ovládač a EMG ovládací pásik na ruku, ktorý sleduje nervové vzruchy.
Spolu s okuliarmi firma začala naznačovať, že budúcnosť výpočtovej techniky sa bude točiť okolo šikovných okuliarov a náhlavných súprav poháňaných umelou inteligenciou, ktoré budú schopné pomôcť používateľom so všetkým, čo robia po celý deň.
Bez AI to nepôjde
Potvrdzuje to aj nedávne vyjadrenie viceprezidenta Meta Platforms, ktorý pracuje na nositeľných zariadeniach a produktoch virtuálnej a zmiešanej reality. Podľa Alexa Himela sa umelá inteligencia stáva kľúčovým faktorom, ktorý poháňa budúcnosť toho, čo by Orion a podobné zariadenia mohli urobiť v nadchádzajúcich rokoch.
„S umelou inteligenciou je to teraz tak, že sa zdá byť niečím, čo je nekonečne schopné, ale ľudia často nevedia, kde začať – je to prázdne textové pole alebo mikrofón, do ktorého môžete povedať čokoľvek. Oznámenia, ktoré sme mali v minulom roku, majú skutočne zobrať konkrétne prípady použitia a umožniť im skvelé fungovanie – napríklad sa môžete pozrieť na telefónne číslo a povedať, zavolaj naň,“ povedal pre agentúru PA Himel.
Himel zdôraznil potenciál tejto technológie do budúcnosti a uviedol, že spoliehanie sa na virtuálne verzie fyzických predmetov, ako sú televízory alebo fotorámčeky, by sa časom mohlo stať bežnou záležitosťou. Ako je vidieť pri rade aplikácií nielen na zariadeniach Mety. Do týchto náhlavných súprav sa majú postupne presúvať aj ďalšie obrazovky a displeje, ktoré denne využívame.
Vlani došlo k výraznému nárastu záujmu technologických gigantov o náhlavné súpravy pre zmiešanú, virtuálnu a rozšírenú realitu. Napríklad Google plánuje spolu so Samsungom vytvoriť nové zariadenie v podobe náhlavnej súpravy.