„Takmer tri roky sa mi nepodarilo ponúknuť čitateľom žiadny psí príbeh,“ povzdychol si redaktor portálu Ars Technica Kevin Purdy s odkazom na čitateľsky najvďačnejšie témy spomínané v knihe Umenie a remeslo písania článkov. Číslom jedna sú psy nasledované ďalšími roztomilými zvieratkami.
„Dnes to chcem napraviť,“ dodal a popísal, čo sa udialo jedno nedávne víkendové dopoludnie. S manželkou a psom si užívali krátkodobý záchvev jari na verande svojho domu. V jeden okamih vošiel dovnútra, a keď sa vracal späť, tak s ním bol v dome aj ich pes. Manželku v ňom však nezaregistroval. Otvoril teda dvere na verandu, aby sa po nej pozrel, z verandy sa však v medzere objavil psí ňufák a dychtivo ňuchal.
Prekvapivý návštevník
„Je tu pes,“ povedala podľa Purdyho manželka s tým, že netuší, kde sa tam vzal. „Proste vybehol na verandu,“ informovala manžela, ktorý ich psa preventívne zavrel v dome.
„Vyšiel som von, aby som sa stretol s týmto rýchlym, ale priateľským votrelcom,“ dodal Purdy. Zistil, že ide o sučku, dobre chovanú, zdravú, ale ľahko rozrušenú. Všimol si aj obojok, ktorého súčasťou bol aj silikónový opasok. V ňom bol skrytý lokalizačný prívesok Apple AirTag. Ako skúsený používateľ ho priložil k iPhonu, ale nič sa nestalo. Došlo mu, že je pravdepodobne vybitá batéria.
„Kým moja žena písala príspevky do susedských skupín na rôznych sociálnych sieťach, tak som šiel do garáže a vzal si gombíkovú batériu,“ zmienil sa s tým, že to nie je práve typ batérie, ktorú majú ľudia bežne doma pre prípad núdze. Dôvod, prečo mal záložnú batériu CR2032 k dispozícii, je jasný: sám AirTagy totiž hojne využíva. Má ich na bicykloch, kľúčoch, v peňaženkách aj na pár ďalších rodinných veciach a po tejto skúsenosti uvažuje o umiestnení ďalšieho na obojok svojho psa.
Po výmene batérie sa AirTag „zobudil“, po priložení k telefónu Purdymu sa zobrazil odkaz na webovú stránku so sériovým číslom prívesku a poslednou štvoricou číslic telefónneho čísla majiteľa. Musel však odísť, ďalšie riešenie tejto pre nich neobvyklej situácie tak nechal na manželke.
Naštastie počkali
Prvé, čo kohokoľvek v takom prípade napadne, je kontaktovanie útulku. Tam ju však presvedčili, aby namiesto cesty k nim ešte sledovala reakcie na sociálnych sieťach. Niekoľko hodín sa však nič nedialo, s manželom preto stáli pred rozhodnutím, či sa s ohľadom na ich psa predsa len nevydať do útulku, než zatvoria. Čoskoro však u nich niekto zazvonil.
Ukázalo sa, že je to majiteľka nájdenej sučky. Purdyho žene popísala, čo sa stalo, zároveň po informáciách zo strany nálezcov sľúbila, že si po tejto skúsenosti bude dávať pozor na stav batérie v AirTagu.
„Berte varovanie ohľadom batérií vážne,“ adresoval Purdy radu všetkým používateľom lokalizačného prívesku od Applu. Vďaka nemu sa všetko urýchlilo, hoci nepochybuje o tom, že by sa skôr či neskôr majiteľka tuláčky našla vďaka príspevkom na sociálnych sieťach, či že by došlo ku skontaktovaniu s ňou prostredníctvom už spomínaného útulku.
Najlepšie riešenie
Napriek nutnosti meniť vybitú batériu však dúfa, že Apple u budúcich generácií AirTagov nepoužije dobíjaciu batériu. Je totiž presvedčený, že je všeobecne jednoduchšie vybitú batériu vymeniť, pretože vhodný nabíjací kábel či magnetickú nabíjačku nemusí mať prípadný nálezca po ruke. A navyše…
„Gombíkové batérie nie sú síce dokonale recyklovateľné, pretože nič v skutočnosti recyklovateľné nie je, ale všeobecne sa s nimi oveľa ľahšie manipuluje ako s lítium-iónovým odpadom," dodal na záver Purdy.