StoryEditor

Recenzia: Čajka priletela k Eskimákom. Do národného divadla

13.04.2012, 00:00
Divadelná inscenácia Čajka je v spracovaní českého režiséra Davida Drábka jedinečný umelecký zážitok, ktorý vás prinúti zamyslieť sa.

Mám sa smiať či plakať? Aj takúto otázku si možno položíte pri pohľade na prepletené osudy nešťastných postáv, z ktorých si každá nesie svoj vlastný kríž a beznádejne hľadá cestu k šťastnému životu. Hry Antona Pavloviča Čechova sú väčšinou zaobalené do pochmúrnej atmosféry, no jeho Čajka je čímsi iná. Hneď na začiatku zaujmú netypické kostýmy, rekvizity a trefné výroky. Činohra Slovenského národného divadla uviedla príbeh o neopätovaných láskach trochu v inej podobe.

Mrazivo v divadle
Tvorcovia siahli po eskimáckych kulisách a kostýmoch, ktoré nemajú na prvý pohľad žiadny súvis s dejom ani s celkovou atmosférou príbehu. Postupne sa však prepojenie začína vyjasňovať. Studené iglu sa stáva úkrytom a bariérou medzi chudobnými a bohatými. Nižšia spoločenská vrstva sa dostáva do pozície nevzdelaných lovcov s vlastným náčelníkom, ktorí síce chápu zmysel bytia, ale sú príliš nepodstatní na to, aby boli vypočutí. Rozhovory medzi postavami sa v istých momentoch cielene premieňajú na monológy bez ohlasu. Ich hĺbka napriek tomu vzbudí pozornosť divákov, podobne ako výborné herecké výkony.


Snímka: Patrik Borecký


Trojuholník
V tragickej dvojdejstvovej inscenácii sa stretnú milostné trojuholníky, vrelá oddanosť i otvorený nezáujem. Nina, Trepľov, Arkadinová a ani Trigorin si neuvedomujú, že ignorovanie skutočnej lásky im prináša citovú záhubu, do ktorej dobrovoľne padajú čoraz hlbšie. Diváka to až láka vystúpiť z hľadiska a ukázať im správny životný smer. Ten, ktorý oni vedome či nevedome prehliadajú.

Každá z postáv má vlastné kúzlo, no ideály a sympatická naivita ambicióznej Niny (Henrieta Horňáčková) likvidujú konkurenciu. Po neúspešnej divadelnej spolupráci s Trepľovom (Robert Roth), prichádza nová citová i profesionálna nádej s populárnym spisovateľom Borisom Trigorinom. Túžobne hltá jeho charizmatický nadhľad a stáva sa tak ulovenou čajkou so stratenou voľnosťou. Tajomstvo tohto skrytého symbolu je však už na pochopení diváka. 

Hodnotenie: 5 z 5 hviezdičiek
Divadlo: Slovenské národné divadlo
Réžia: David Drábek
Hrajú: Zdena Studenková, Robert Roth, Jiří Langmajer, Henrieta Horňáčková a ďalší

menuLevel = 2, menuRoute = style/video, menuAlias = video, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
01. október 2022 23:47