StoryEditor

Trendové tetovanie hennou? Môže z toho byť nočná mora

13.08.2011, 00:00
Láka vás ozvláštnenie tela krátkodobým tetovaním čiernou hennou a zveríte sa do rúk tetovačom na letoviskách v Turecku, Grécku či Egypte? Pozor, odborníci varujú pred závažnými alergickými reakciami.

Kríkovitá rastlina henna má pôvod v horúcom a suchom podnebí Severnej Afriky, na Strednom východe a v Južnej Ázii. Kedysi sa z nej vyrábal neškodný prírodný materiál, ktorý ľudia používali do konca minulého storočia bez toho, aby im spôsoboval alergické, prípadne toxické reakcie.

Ako je možné, že zrazu sa táto štýlová tetováž stala príčinou zdravotných problémov mnohých ľudí? „Alergénom nie je čistá henna, ale najčastejšie parafenyléndiamín, chemická látka, ktorá sa do farbiva pridáva s cieľom intenzívnejšieho sfarbenia a predĺženia trvanlivosti aplikovaného motívu,“ vysvetľuje dermatologička Iveta Hasová. V minulosti bolo na nanesenie a zaschnutie farbiva potrebných 2 – 12 hodín, dnes už je to iba jedna až dve hodiny a vydrží dokonca dlhšie. Tetovanie hennou je väčším rizikom pre citlivejšie osoby, u ktorých sa alergická reakcia na silný senzibilátor môže prejaviť oveľa skôr.


Škvrny. Pľuzgiere. Jazvy
Alergická a toxická reakcia organizmu na parafenyléndiamín, ktorý sa často nachádza aj v trvalých vlasových farbách, olejoch, či dokonca v tlačiarenských náplniach, má u každého rôzne prejavy. Do 12 dní sa u niekoho vyskytne začervenanie, svrbenie, pálenie pokožky, tmavé škvrny, bolestivé pľuzgiere či dokonca jazvy, ako výsledný proces hojenia kože. „Alergická reakcia sa môže prejaviť na ktorejkoľvek časti tela. Ide zvyčajne o tvorbu pľuzgierikov v mieste aplikovaných obrazcov so zápalovou reakciou kože v okolí, ktoré neskôr prasknú,“ dodáva Hasová. 

To však nie je všetko. Najčernejší scenár hovorí o tom, že vám henna môže spôsobiť alergický či toxický šok. Keď je alergia príliš silná, vyžaduje si okamžitú návštevu lekára a hospitalizáciu. „Liečba patrí do rúk odborníka. V prípade mokvavých plôch či otvorených rán sa využíva predovšetkým obkladová terapia. Pri menej závažných stavoch sa používajú hormonálne lieky.“

Negatívna reakcia nemusí byť pravidlom. Ak patríte k tým šťastným, tetovanie vám do 2 – 3 týždňov bez akýchkoľvek následkov vybledne. Všetko závisí od predispozície organizmu. 

 

Domorodec či štúdio?
Riziko alergickej reakcie stúpa tiež v závislosti od hygieny prostredia, v ktorom sa necháme potetovať. Medzi pouličným domorodcom a skúseným odborníkom v tetovacom salóne je veľký rozdiel. „Predtým, než podstúpime túto úpravu zovňajšku, mala by nás okrem miesta zaujímať aj odbornosť personálu a zloženie farieb,“ hovorí dermatologička. Ak dôkladne nezvážite všetky za a proti, vaša dovolenka sa môže pre zdravotné problémy rýchlo zmeniť na nočnú moru. Radšej sa vrátiť domov zdravý, bez originálneho tetovania, ako s nepríjemnou alergiou na tele.

menuLevel = 2, menuRoute = style/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
01. október 2022 16:26