Robert FicoPavol Funtál
StoryEditor

Generálny advokát: Slovenskú žalobu na kvóty pre utečencov treba zamietnuť

26.07.2017, 10:35
Generálny advokát Súdneho dvora Európskej únie navrhuje na slovenskú a maďarskú žalobu neprihliadať. Samotný rozsudok vo veci sa očakáva až koncom roka.

Francúz Yves Bot, ktorý je jedným z jedenástich generálnych advokátov Súdneho dvora dnes píše, že rozhodnutie Rady EÚ, ktoré napadlo Slovensko a Maďarsko automaticky prispieva k zníženiu tlaku vyvíjaného na grécky a taliansky azylový systém. Podľa neho nebola Rada povinná prijať toto rozhodnutie jednomyseľne, čo Slovensko a Maďarsko v žalobe namietalo.

Konanie Slovenska je „v rozpore so zásadou solidarity"

Bot tvrdí, že rozhodnutie Rady EÚ je nelegislatívnym aktom, preto nebolo treba aj jeho schválenie národnými parlamentmi členských štátov. Konanie Slovenska a Maďarska, ktoré sa vyhýba účinnosti rozhodnutia dnes označil za „v rozpore so zásadou solidarity a spravodlivého rozdelenia bremena členských štátov.“

„Rada môže prijať dočasné opatrenie stanovujúce záväzné rozdelenie osôb, ktoré potrebujú medzinárodnú ochranu,“ dodáva generálny advokát na konci svojho stanoviska.

Súdnemu dvoru preto navrhuje, aby zamietol žaloby Slovenska a Maďarska v tomto spore. Sudcovia jeho názormi viazaní nie sú, často sa však ich rozhodnutie zhoduje s návrhmi generálnych advokátov. Ich úlohou je nezávisle od sporových strán navrhnúť Súdnemu dvoru právne riešenie veci, ktorá im bola pridelená.

Najprv Slováci

Ako prvá podala žalobu kvôli kvótam pre utečencov vláda Slovenskej republiky ešte v decembri 2015. V nej kritizuje rozhodnutie Rady EÚ zo septembra 2015, ktoré zakotvuje prerozdelenie 120-tisíc migrantov z Grécka a Talianska podľa národných kvót. O deň neskôr nasledovalo naše kroky žalobou aj Maďarsko.

Obe krajiny hovoria, že rozhodnutie Rady o kvótach pre utečencov považujú za politické. Slovensko navyše rozhodnutie označuje aj za “neadekvátne a neúčinné”. Naopak, Rada EÚ v spore tvrdí, že v čase prijatia dokumentu o kvótach pre utečencov bolo toto rozhodnutie primerané vtedajšej situácii, keďže Grécko a Taliansko čelili nevídanému náporu nelegálnych migrantov. Hromadný a rýchly príliv utečencov pred dvoma rokmi podľa Rady ohrozoval existenciu schengenského priestoru.

Slováci v žalobe žiadajú, aby Súdny dvor vyhlásil rozhodnutie Rady o zavedení dočasných opatrení v oblasti medzinárodnej ochrany v prospech Talianska a Grécka za neplatné. Rada má okrem toho uhradiť súdne trovy. Finálne rozhodnutie by malo padnúť koncom roka.

Ako funguje spor pred Súdnym dvorom

  • Právni zástupcovia oboch strán sporu prezentujú svoje stanoviská sudcom a generálnemu advokátovi, ktorí im môžu klásť otázky.
  • Ak súd rozhodol, že je potrebné stanovisko generálneho advokáta, poskytne sa niekoľko týždňov po vypočutí.
  • Sudcovia sa potom poradia a vyhlásia rozsudok.
01 - Modified: 2023-01-31 21:55:00 - Feat.: - Title: Johanssonová: Výstavba múrov na hranici Únie nie je dobrým riešením 02 - Modified: 2023-01-28 13:42:35 - Feat.: - Title: Ukrajina bojuje za naše spoločné hodnoty, vojnu musí vyhrať, tvrdí predsedníčka Európskej komisie 03 - Modified: 2023-01-28 06:28:46 - Feat.: - Title: Podpredsedníčka Európskej komisie podporuje nezávislých novinárov, postavila sa za Rádio Slobodné Rusko 04 - Modified: 2023-01-26 16:43:16 - Feat.: - Title: Slovensko čelí ďalšej žalobe Európskej komisie, nezaviedlo smernicu o obnoviteľnej energii 05 - Modified: 2023-01-23 13:11:31 - Feat.: - Title: Európska únia poskytne humanitárnu pomoc krajinám v oblasti Čadského jazera
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
01. február 2023 09:43