Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.07.2017, 18:55

Porošenko zbavil Saakašviliho ukrajinského občianstva, ten nemá ani gruzínske

Porošenko zbavil Saakašviliho ukrajinského občianstva, ten nemá ani gruzínske
Zdroj: Reuters

Ukrajinský prezident Petro Porošenko zbavil bývalého gruzínskeho prezidenta Michaila Saakašviliho ukrajinského štátneho občianstva.

Oznámila to dnes v Kyjeve štátna migračná služba. Krok je vyústením sporu, ktorý medzi niekdajšími spojencami v boji proti ruskej agresii vypukol vlani. O občianstvo rodného Gruzínska Saakašvili prišiel v decembri 2015.

Saakašvili stál na čele Gruzínska v rokoch 2003 až 2013, ale krátko pred vypršaním svojho mandátu opustil krajinu v obave, že bude prenasledovaný novou vládou. Uchýlil sa na Ukrajinu, kde na jar 2015 dostal štátne občianstvo a súčasne s tým bol menovaný gubernátorom Odeskej oblasti.

V Gruzínsku bol medzitým v neprítomnosti obvinený zo zneužitia úradu. Občianstvo mu tamojší prezident Giorgi Margvelašvili odobral v decembri 2015 s odôvodnením, že Saakašvili prijal občianstvo Ukrajiny.

S Porošenkom, svojim známym zo štúdií, sa Saakašvili rozišiel vlani, kedy prezidenta tvrdo kritizoval za neplnenie volebných sľubov a za údajné protežovanie korupčníkov. Po zložení gubernátorskej funkcie založil vlastnú politickú stranu nazvanú Hnutie nových síl.

Formálnym dôvodom pre odobratie občianstva bola podľa agentúry TSN skutočnosť, že exprezident Saakašvili vraj svoju žiadosť o ukrajinské občianstvo podložil nepravdivými informáciami.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.