Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.07.2017, 07:59

V USA prijali armádny rozpočet. Počíta so stavbou múru

V USA prijali armádny rozpočet. Počíta so stavbou múru
Zdroj: Reuters

Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu odhlasovala vo štvrtok armádny rozpočet na fiškálny rok 2018 vo výške 788 miliárd dolárov (674,62 miliárd eur), ktorého súčasťou je aj 1,6 miliardy dolárov (1,37 miliardy eur) vyhradených na výstavbu múra na hraniciach s Mexikom.

Oproti predošlému roku ide navýšenie vojenských výdavkov o dovedna 68 miliárd dolárov, informovala agentúra Reuters. Tento výrazne navýšený rozpočet ohlasovali kongresmani pomerom hlasov 235 ku 192.

Podľa agentúry AP je schválenie armádneho rozpočtu víťazstvom pre prezidenta Donalda Trumpa a jeho republikánskych spojencov v Snemovni reprezentantov. Rozpočet však teraz musí ešte odobriť Senát, v ktorom sa pravdepodobne stretne s väčším odporom zo strany demokratov.

Súčasťou rozpočtu sú aj výdaje na zvýšenie pripravenosti americkej armády, ale tiež na viaceré programy pre vojenských veteránov. Hlasovanie o stavbe múru na mexických hraniciach bolo do rozpočtu pre Pentagón zahrnuté na poslednú chvíľu. Republikáni sa tak zrejme chceli poistiť pre negatívnym názorom mnohých odporcov múra snemovni, ktorí však svojim hlasovaním nechceli "potopiť" armádny rozpočet, priblížila agentúra Reuters.

Trump výstavbu múru na americko-mexických hraniciach prisľúbil ešte počas svojej vlaňajšej predvolebnej kampane. Múr má podľa neho slúžiť zamedzenie ilegálnej imigrácii a pašovaniu drog do USA. Americký prezident zároveň trvá na tom, aby náklady na jeho stavbu znášalo Mexiko, čo však tamojšia vláda jasne odmietla.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.