Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.07.2017, 07:35

Aké je to byť odporcom Putina. Ruská punkerka pripravila predstavenie o väzeniach v krajine

Aké je to byť odporcom Putina. Ruská punkerka pripravila predstavenie o väzeniach v krajine
Zdroj: Reuters

Nadežda Tolokonnikovová, niekdajšia vodcovská členka ruskej punkovej skupiny Pussy Riot, sa chystá zúročiť skoro dva roky, ktoré si odpykala v ruských väzniciach.

Na jeseň chystá v Londýne experimentálne predstavenie, v ktorom divákovi za 50 libier dopraje cítiť sa ako väzeň v Rusku Vladimira Putina.

Tolokonnikovová sa spolu s britskou divadelnou spoločnosťou Les Enfants Terribles chystá od novembra v londýnskej galérii Saatchi šesť týždňov hrať v hre Inside Pussy Riot.

Má rozprávať o rúhavom vystúpení kapely pred oltárom moskovskej katedrály Krista Spasiteľa s "punkovou modlitbou" Bohorodička, vyžeň Putina, o ešte škandálnejšom súdnom procese a o ďalších osudoch členiek skupiny.

Hra má byť ale nielen o slávnom proteste v predvečer prezidentských volieb, ale aj o absurditách ruskej byrokracie či ustavičnom ponižovaní a týraní väzňov.

"V hre predvedieme súdnu sieň, cely aj samoväzbu. Verejnosť dostane príležitosť všetko si prežiť v Londýne a dozvie sa, aké to je byť odporcom autoritárskeho režimu," povedala Tolokonnikovová novinárom.

"Chcem sa podeliť o svoju skúsenosť a ukázať, prečo všetci musíme brániť slobodu, kým to ešte ide, pretože nie je večne daná, ale je možné ju v jednom okamihu stratiť. Nie je to výlučne o Rusku," dodala. Angažovanie síce môže viesť k utrpeniu, ale podľa umelkyne tiež poskytuje uspokojenie z možnosti meniť svet, poznamenal poľský denník Gazeta Wyborcza.

Peniaze na predstavenie sa ruská performerka snaží získať pomocou portálu Kickstarter, konečným cieľom je vybrať 60-tisíc libier (takmer 70- tisíc eur). Príspevok vo výške 5000 libier na oplátku zaručí osobné stretnutie s umelcami, dve vstupenky na premiéru a následnú party a za dvojnásobok bude možné vyraziť do Ruska na koncertnú šnúru. 

Pussy Riot kritizujú hlavne počínanie ruského režimu, Tolokinnovová ale tiež natočila klip, v ktorom ostro kritizuje amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.