TASR/AP
StoryEditor

"Môžeme sa spoliehať len na seba." Ukrajinské deti sa cez prázdniny učia bojovať

05.08.2017, 09:30
Autor:
ČTKČTK
Potom, čo vražedný konflikt na východe vstúpil do tretieho roka, niektorí rodičia sa starajú o to, aby ich deti boli pripravené bojovať proti proruským separatistom.

Namiesto kúpania a hrania volejbalu strávili stovky detí vo vojnou rozštiepenej Ukrajine tohtoročné leto rozoberaním a skladaním útočných pušiek kalašnikov a zdokonaľovaním sa v umení vojny, napísala agentúra AP.

V bojoch medzi Ruskom podporovanými separatistami a vládnymi jednotkami na východe Ukrajiny bolo od roku 2014 zabitých skoro 10 000 ľudí a napriek tomu, že má platiť prímerie, prakticky denne stále umierajú či utrpia zranenia vojaci i civilisti.

Členovia dobrovoľníckeho práporu Azov, ktorí sa preslávili svojimi krajne pravicovými názormi a bojovaním na východnom fronte, vypracovali dvojtýždňový vojenský program pre deti. Výcvik v siedmich táboroch po celej krajine už absolvovalo viac ako 850 detí.

Azov, ktorý je formálne súčasťou Ukrajinskej národnej gardy, spadajúcej pod ministerstvo vnútra, je de facto súkromná armáda, ktorú pôvodne platil oligarcha Ihor Kolomojskyj. Súčasné zdroje financovania nie sú známe a jednotka tvrdí, že sa spolieha na súkromné ​​dary.

Členovia jednotky čelili mnohých obvineniam z porušovania ľudských práv vo vojnovej oblasti. Medzinárodná organizácia Human Rights Watch a Amnesty International v spoločnej správe vlani uviedli, že získali dôveryhodné svedectvá o mučení a "ďalších ohavných zločinoch", ktorých sa dopúšťajú ukrajinské dobrovoľnícke jednotky vrátane Azova.

Výcvik, ktorý sa zameriava na bojové športy a telesné cvičenia, je presiaknutý nacionalistickými ideami.

"Ukrajina, svätá otčina hrdinov, vstup do môjho srdca!" spieva pri vztyčovaní ukrajinskej vlajky stovka detí v maskovacích uniformách v tábore kúsok od Kyjeva. Každé z nich pritom na srdci drží ruku zovretú v päsť.

Velitelia Azova dôrazne odmietajú obviňovanie z neonacizmu. Znak jednotky sa však výrazne podobá heraldickému znaku vlčí hák (Wolfsangel), ktorý počas druhej svetovej vojny široko používali nacistické divízie. Azov však tvrdí, že ide o pretnuté písmená "N" a "I" znamenajúce "národná idea".

Krajne pravicové názory ale nedesia rodičov, ktorí zvyčajne platia ekvivalent 100 eur, aby ich dieťa strávilo dva týždne s tetovanými bojovníkmi, behalo po lese s atrapami pušiek a robilo kľučky.

"Deti tu zosilnejú a skrotnú," tvrdí Iryna Švecová, matka trinásťročného chlapca, ktorý sa zúčastnil tábora pri Kyjeve. Mnoho rodičov hovorí, že im robí dobre vedomie, že ich deti sú dobre pripravené na život v krajine, ktorá je vo vojne.

Anton Krjuk, otec dvanásťročného chlapca, ktorý bol na tábore v júli, dúfa, že jeho dieťa nebude musieť ísť do vojny na východe. Zároveň ale hovorí: "Kým toto šialenstvo s Ruskom neskončí, mal by vedieť, ako brániť svoju vlasť. Môžeme sa spoliehať len na seba."

01 - Modified: 2022-12-05 12:05:52 - Feat.: - Title: Dve deti v Nemecku cestou do školy pobodal neznámy muž. Polícia prípad vyšetruje 02 - Modified: 2022-12-04 08:00:00 - Feat.: - Title: Hovoria jej ukrajinská Atlantída. Stalin uprednostnil ekonomiku pred ľudskými životmi 03 - Modified: 2022-12-04 05:46:57 - Feat.: - Title: Tempo bojov na Ukrajine sa spomalí. Obe strany sa budú pripravovať na novú ofenzívu, znie z USA 04 - Modified: 2022-12-03 22:07:49 - Feat.: - Title: Ukrajina uvalila sankcie na duchovných, ktorí podporovali ruskú inváziu. Cirkev môže podporovať ruský vplyv 05 - Modified: 2022-12-03 16:55:14 - Feat.: - Title: Ukrajina zadržala osem ľudí za krádež Banksyho graffiti v Hostomeli
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. december 2022 15:10