12.08.2017, 22:01 Aktualizované o 22:13, 12.08.2017

Do davu v USA narazilo auto počas protestov. Jeden človek zomrel, ďalší sú zranení

Do davu v USA narazilo auto počas protestov. Jeden človek zomrel, ďalší sú zranení
Zdroj: Reuters

Vo virginskom Charlottesville dnes pokračovali nepokoje kvôli akciám belošských extrémistov. Po ich stretoch s odporcami v piatok večer vypukli ďalšie potýčky dnes dopoludnia. Úrady dnešné zhromaždenie najprv povolili, ale potom zakázali.

Súd rozhodnutie radnice ale zrušil. Do ešte zhromaždeného davu v meste nabehlo vozidlo - jeden človek prišiel o život, niekoľko ďalších utrpelo zranenia.

Demokratický guvernér Terry McAuliffe vyhlásil kvôli násilnostiam mimoriadny stav a incidenty na twitteri odsúdil aj prezident Donald Trump.Stovky belošských extrémistov s horiacimi fakľami sa najprv v noci na dnes stretli v univerzitnom areáli Charlottesville kvôli sporu o vlajku s konfederačným krížom, ktorú kritici označujú za symbol rasizmu a otrokárstva.

Bitku rozohnala polícia slzným plynom.

Niekoľko tisíc stúpencov nadvlády bielej rasy sa potom zišlo dopoludnia znovu na zhromaždení nazvanom Zjednoťte pravicu.

Na akcii, ktorá mala byť protestom proti odstráneniu sochy konfederačního generála Roberta Leeho z miestneho parku, opäť dorazili ich odporcovia.

Obe skupiny na seba kričali, hádzali fľaše s vodou a striekali z peprových sprejov. Opäť došlo aj na bitky.

Poriadkové sily preto proti davu asi šesťtisíc ľudí nakoniec vyrazili s cieľom vypratať park. Medzitým do davu z inej strany nabehlo auto a zranilo asi desiatku ľudí.

Zatiaľ nie je jasné, kto za incidentom stojí.

Trump na twitteri vyzval k jednote a odsúdil "nezmyselný prejav nenávisti, bigotství a násilie" zúčastnených strán.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.